LVD Nedir?

Türkçe anlamı "Alçak Gerilim Yönetmeliği" olan bu kelime; İngilizcedeki "LowVoltage Directive" kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır.

LVD Nedir?
LVD Nedir? Yalın Haberler
Bu içerik 168 kez okundu.

Türkçe anlamı "Alçak Gerilim Yönetmeliği" olan bu kelime; İngilizcedeki "LowVoltage Directive" kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Bu yönetmeliğin amacı amacı; yönetmelik kapsamına giren elektrikli donatımın bu yönetmelikte bulunan emniyet şartları ve uygunluk değerlendirme yöntemleri sağlandıktan sonra gerekli olan emniyet kuralları ile uygunluk değerlendirme yöntemlerine ilişkin şartları belirlemektir.

LVD Testi Nedir?

CE Belgelendirmesi süresince uygulanması gereken testler LVD Testi olarak bilinir.

LVD Testleri Alçak Gerilim Yönetmeliği kapsamında ürüne ait olan standartlar belirlenir. Belirlenen bu standartlara göre gerekli LVD testine raporlar yazılır.

Bu yönetmeliğin temel mantığı ve amacı son kullanıcıyı iki başlıca zarardan korumaktır. Bu zararlar; elektriksel şok ve yangına karşı korumadır.

LVD Testi ya da bilinen adıyla Alçak Gerilim Testleri adı altında yapılıyor olan bir kaç test vardır. lvd testleri şunlardır;

  • Izolasyon Testleri
  • Yüksek Gerilim Testleri
  • Kaçak Akım Testleri
  • Toprak Hattı Süreklilik Testleri'dir.

Izolasyon Testi: Genelde İzolasyon direnci testi ya da yalıtım testi olarak bilinir. (Bazen MEGER testi olarak da isimlendirilir). Malzemenin geçirdiği akımın ölçülmesi ve OHM kanunlarına göre hesaplanmasına İzolasyon Testi denir.

Yüksek Gerilim Testi: Makine üzerindeki izolasyon malzemesinin dayanıklılığını ölçer.

Kaçak Akım Testi: Kaçak akım röleleri; elektrik akımından kaynaklanacak olan zararların oluşmasını engeller. Bu önemli cihazların testleri periyodik olarak yapılır.

Toprak Hattı Süreklilik Testi: Bu testin amacı, meydana gelebilecek beklenmedik bir hata durumunda insanların hayatını tehlikeye sokmamaktır.

https://www.lvdtest.com/lvd-nedir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan'ın danışmanı Yasin Aktay: Çatışma riski doğurur
Erdoğan'ın danışmanı Yasin Aktay: Çatışma riski doğurur
Milli Savunma Bakanlığı'ndan Barış Pınarı Harekatı açıklaması
Milli Savunma Bakanlığı'ndan Barış Pınarı Harekatı açıklaması
bonus veren siteler ankara escort