ABD'de Türk ekonomisi şaşkınlığı! 'Bu nasıl olur!'

Türkiye'nin askeri operasyonu öncesi ekonomik tehditler savuran Başkan Trump, piyasaları etkilemeyi başaramadı. Trump'ın tehdidi sonrası dolar sınırlı tepki verdi. Trump'ın ve ABD'li bazı senatörlerin tehdidi sonrası felaket senaryosu bekleyen Amerikan medyası ise şaşkınlığını gizleyemedi.

ABD'de Türk ekonomisi şaşkınlığı! 'Bu nasıl olur!'
ABD'de Türk ekonomisi şaşkınlığı! 'Bu nasıl olur!' Yalın Haberler
Bu içerik 546 kez okundu.


Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG'ye yönelik askeri harekat masada. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla operasyonun başlaması an meselesi.

 

Türkiye'nin bölgeye düzenleyeceği harekat öncesi ABD Başkanı Donald Trump'tan, küstah tehditler gelmeye başladı.

DOLARDAKİ YÜKSELİŞ

 

Amerika'nın istemediği bir durumun oluşması durumunda Türk ekonomisini mahvedeceğini söyleyen Trump, piyasada ciddiye alınmadı. Öyle ki; dolar 5,70'ten 5,84'e kadar yükseldikten sonra düşüşe geçti ve 5,78 seviyelerine kadar indi.

Tehditler sonrası Türk piyasalarının verdiği sınırlı tepki, Amerikan medyasının da dikkatinden kaçmadı.

PİYASALAR ÖNEMSEMEDİ

Ülkede yayın yapan gazeteler; Türk piyasalarının artık Trump'ın tehditlerini ciddiye almadığını yazdı.

Türkiye'deki ekonomistler de aynı görüşte. ABD'nin tehditlerinin piyasalar üzerinden sınırlı kalarak kısa süreli bir etki yaptığını belirten ekonomistler, Türkiye'nin tansiyonu yükseltecek bir açıklamaya imza atmamasıyla ortamı rahatlattığını belirtiyor.

YABANCILAR EYLÜL'DE EN ÇOK BİM ALDI

YABANCI YATIRIMCI BORSADA 8 AYIN EN GÜÇLÜ ALIMINI YAPTI!
311 MİLYON DOLARLIK ALIM


Öte yandan bugün Borsa İstanbul Pay Piyasası’nda eylül ayında net 311 milyon dolarlık alış yapan yabancı yatırımcı, böylece ocak ayından bu yana en güçlü performansını sergiledi.

 BİM Mağazalar, 80,1 milyon dolarla eylülde yabancı yatırımcıların en fazla tercih ettiği hisse senedi oldu. Yabancı yatırımcıların en fazla satış yaptıkları pay piyasaları sıralamasında ise Pegasus, 38,3 milyon dolarla ilk sırada yer aldı.

TRUMP TÜRK EKONOMİSİNE SALDIRDIĞINI İTİRAF ETTİ

Türkiye ekonomisinde yaşanan sorunlar konusunda kamuoyunda farklı farklı değerlendirmeler yapılsa da, genel intiba, ekonomiye dışarıdan bir saldırı olduğu yönündeydi.

Trump, dün akşam saatlerinde attığı tweetle bunu birinci ağızdan teyit etmiş oldu. Türkiye'ye yaptırım tehdidinde bulunan Trump, "Türkiye, benim derin ve eşsiz anlayışıma göre, sınırların dışında olduğunu düşündüğüm bir şey yaparsa, Türkiye'nin ekonomisini mahvederim ve yok ederim (Bunu daha önce yaptım)" ifadelerini kullandı.


TRUMP'TAN TÜRK EKONOMİSİNE BİR TEHDİT DAHA

ABD Başkanı Trump bugün attığı tweetle Türk ekonomisini yine tedhit etti. Trump attığı twette "Türkiye'nin gireceği gereksiz bir çatışma ekonomileri ve kırılgan para birimleri için yıkıcı olur. Kürtlere mali yardım ve silah yardımı yapıyoruz!" ifadelerini kullandıGazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsveç 5G’ye geçti! 5G nedir ne işe yarar?
İsveç 5G’ye geçti! 5G nedir ne işe yarar?
Instagram videolarına reklam geliyor
Instagram videolarına reklam geliyor
Access denied.