Jawline Dolgusu ve Çene Estetiğine Dair Her Şey!

Jawline Dolgusu ve Çene Estetiğine Dair Her Şey!

 Jawline Dolgusu ve Çene Estetiğine Dair Her Şey!
 Jawline Dolgusu ve Çene Estetiğine Dair Her Şey! Newstanitim
Bu içerik 854 kez okundu.

 

    Medikal estetik doktoru olarak uzun yıllardır adından sıkça söz ettiren Op. Dr. Mustafa Karataş ile jawline dolgusu ve çene estetiğine dair keyifli bir röportaj yaptık. İşte, detaylar!

Editör: Çene estetiği nedir, neden yapılmaktadır, ameliyat gerekli midir veyahut yönteme nasıl karar verilmektedir?

Op. Dr. Mustafa Karataş: Çene estetik konusu konuşulmadan önce tam olarak netleştirilmelidir. Dişlerde örtüşme olup olmaması, kapanırken çene deformitisende sıkıntı olup olmaması, sıkıntı varlığında kemikleşme döneminde önemli analizler ve takipler ile, çene konusunda deneyimi olan cerrahların ortak çalışmaları ile ortognatik cerrahi işlemler gereklidir. Yaş daha da ilerledikçe tedavi güçleşmektedir, süresi uzamaktadır. Ortodonti görüşmeleri sonrasında probleme bağlı olarak 2-3 yıl kadar uygulama devam etmektedir. Çene dolgusu yani Jawline dolgusu ile de bahsettiğimiz konu aslında diş örtüşmelerinin düzeltilmesi değildir. Amaç sadece çene ucundan dudağa kadar olan bölgede estetik anlamda güzel gösterme çalışmalarıdır. Yüz güzelliğinden bahsedilirken genel olarak göz yapıları, burun yapısı tek tek nadiren dikkat edilse de her birine tek tek değil genellikle birleşik olarak bakılmaktadır. Her biri bir arada değerlendirilir ve buna göre yorumlar yapılır. Her şey bazen tam istenilen gibi de olsa bazen bazı detaylara takılırız. Bu takıldığımız detay da aslında bütün estetik algımızda değişiklik meydana getirir.

     Kliniklerde hastaların profilleri analiz edilir ve bunlara bakıldığında bir çizgi ile yapılacak olan operasyona karar verilebilmektedir. Kabaca hesaplanacak olursa eğer alt dudakta White roll adı verilen kırmızı ve beyaz dokunun birleşim hattında aşağıya dik çizgi çekiliyor ve bu çizgi eğe çene ucuna değiyorsa problem yoktur ama değmiyorsa eğer çeneye müdahale gerekmektedir. Tabi ki kimi zamanlarda alt ve üst çenede gerilik olmasına rağmen çizgi denk gelmektedir ancak bu durumda da müdahale edilmektedir. Ama unutulmamalıdır ki çene dolgusu ile diş dizimlerine veya örtüşme problemleri gibi problemler düzenlenmemektedir.

Jawline Dolgusu (Çene Estetiği) Nedir?

     Jawline dolgusu, yüzde oluşan asimetrinin önüne geçmek ve bunu dengeye sokmak için yapılan estetik adımdır. Ameliyatsız olarak düzenleme yapılabilmektedir ve altın oran bu sayede yakalanarak yüz hatları daha düzgün görünür. Estetik görüntü oluşması için önce çene çizgisi ortaya çıkarılır ve böylelikle de kusursuz görüntü meydana gelir. Çene köşe dolguları ve çene ucu dolguları, küçük çene, çıkık çene ya da eğik çene gibi problemlerde ortadan kalkar.

Çene Dolgusu ile Çene Sorunlarından Hangileri Ortadan Kalkacaktır?

  • Çenede hacim eksiklikleri,
  • Çenede büyüme,
  • Çene çizgilerinde belirsizlik,
  • Çene asimetrisinden bozukluk,
  • Çene altında sarkıklık.

 

 

 

Jawline Dolgusu Nasıl Yapılır?

    Çene dolgusu, uygulamalardan sonra v şekil kazanılmasını sağlar ve herkesin yüz şekli değişik olduğundan herkeste bu ifadenin ve duruşun oluşması için farklı işlemler yapılacaktır. Bu sebeple de V şeklinin oluşması için çene dolguları çene yanlarına, çene köşelerine ve çene uçlarına yapılmaktadır.

    Hyaluronik asit dolgusu ile ameliyatsız bir şekilde çene estetiği yapılmaktadır ve yapılacak olan noktalara enjekte tamamlanır. Çene dolgusu ortalama olarak 15 dakika sürmektedir ve operasyondan hemen sonra günlük yaşantıya devam edilir. Bu işlem sonrasında dolgu ortalama 5 ay kadar kalıcı olur.

Jawline Dolgusu Sonrasında İyileşme Nasıl Gerçekleşir?

     Jawline dolgusu yani çene dolgusu cerrahi değildir. Klinik ortamda gerçekleşen işlemlerden hemen sonra normal yaşantıya devam edebilir ve aktiviteleri devam ettirebilirsiniz. Ağrılı bir işlem olmamakla beraber anestezik krem sürülerek de çekilebilecek acılar en düşük miktara indirilmektedir. Uygulamadan hemen sonra çene dolgusunun net etkisi 2-3 günlük periyotta görülebilir. İlk olarak şişlik ve kızarıklık var olabilir ancak daha sonralarda doğal görünüm yeniden kazandırılacaktır.

    Eğer siz de çene dolgusu yaptırmak istiyorsanız ve çene problemlerinden kurtulmak istiyorsanız www.drmustafakaratas.com web sitemizi ziyaret edebilir ve detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsveç 5G’ye geçti! 5G nedir ne işe yarar?
İsveç 5G’ye geçti! 5G nedir ne işe yarar?
Instagram videolarına reklam geliyor
Instagram videolarına reklam geliyor
mobil onay