betgram betgram

Senetle Araba Alım Yolları

Senetle Araba Alım Yolları

Senetle Araba Alım Yolları
Senetle Araba Alım Yolları Newstanitim
Bu içerik 238 kez okundu.
Advert

 

Araba sahibi olmanın birçok farklı yolu vardır. Bunlardan bir tanesi de senetle araba satın almaktır. Ancak senetle araba satın alırken dikkat etmeniz gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere senetle araba almanın yolları hakkında bilgi vereceğiz.

Siz de araba satın alırken peşinat ödemek istemiyorsanız ve hızlı bir şekilde araba sahibi olmak istiyorsanız senetle satın alma sizin için daha cazip bir yol olacaktır. Ancak senetle araba satın alabilmek için öncelikle seçtiğiniz arabanın modelini iyi belirleyerek bu model üzerinde ayrıntılı bir fiyat araştırması yapmanız olacaktır. Eğer bir oto galeriden araba satın alacaksınız güvenilirliğini iyi araştırmanız gerekmektedir. Arabanın üzerinde herhangi bir rehin ya da haciz olmadığından emin olmak için Trafik Sicil Müdürlüğünden kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bunu yapmanız birinci önceliğiniz olmalıdır. Aksi takdirde çok fazla sorunla karşılaşabilirsiniz.

Bu yolla araba alacağınız zaman iyi bir fiyat araştırılması yapılması gerektiğini söylemiştik. Bunun nedeni söz konusu senet olduğunda fiyat belirlenirken hiçbir yasal yükümlülüğün bulunmamasıdır. Yani alacağınız arabayı değerinin iki katı bir fiyata almak zorunda kalabilirsiniz. Çok fazla bir fark ödemek istemiyorsanız iyi araştırma yaparak size en iyi teklifi yapan galeriyi seçmenizi öneririz.  Söz konusu galeri sizin (alıcı) adınıza bankadan kredi çekeceği için bankanın vereceği faiz oranı ve galerinin komisyon oranı da fiyata dâhil edilecektir. Senet üzerindeki tutara arabanın fiyatı hariç bu iki tutar da eklenecektir. Eğer toplam tutarı tek seferde ödemek istemiyorsanız birden fazla senet şeklinde ödeme planı talep etmelisiniz. Satın almadan önce bu konuyu satıcıyla mutlaka konuşmalısınız. Aksi takdirde zor durumda kalabilirsiniz.

Kısacası, siz de senet ile araba almak istiyorsanız öncelikle güveneceğiniz bir galeri bulmanız gerekmektedir. Çünkü senet karşılıklı güvenin esas olduğu bir alışveriştir. Bu süreçte deneyimli kişilerden tavsiyeler alabilir hatta birlikte gidebilirsiniz. Bu tür alışverişler, acil ve kısa zamanda araç sahibi olmak isteyen kişiler için oldukça uygundur. İyi bir araştırma sonucunda sizin için en uygun satıcıyı bularak araba sahibi olabilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsveç 5G’ye geçti! 5G nedir ne işe yarar?
İsveç 5G’ye geçti! 5G nedir ne işe yarar?
Instagram videolarına reklam geliyor
Instagram videolarına reklam geliyor
mobil onay