Elektronik Nargile ve Faydaları

Elektronik nargile, sigaranın tarihi birçok insan tarafından 2004 yılında biliniyor olsa da elektronik sigaralar bilindiği tarihin çok daha öncesinde hayatımızda varlığını koruyordu.

Elektronik Nargile ve Faydaları
Elektronik Nargile ve Faydaları Yalın Haberler
Bu içerik 153 kez okundu.
Advert

Elektronik Nargile, Sigara Hakkında

Elektronik sigara, smok elektronik sigara nargile cihazları ilk 2004 zamanında Hon Lik adında Çinli bir eczacı tarafından icat edilmiştir.  Hon Lik adlı eczacı çok daha öncesinde bu tür işler, deneyler ile ilgili olduğundan yaptığı bazı deneyler sırasında solüsyonun buharlaştığını fark etmesi sonucu bugün günümüzde elimizde olan elektronik nargile, sigara fikri aklına gelmiştir. Ve bunun üzerine aklına gelmiş olan projeyi yansıtacak olan elektronik sigarayı icat etmiştir. 

Bu yapılan işlemden sonra aynı şekilde çeşitli firmalar, çeşitli markalar tarafından da bu işlemler yapılarak teknoloji pazarına yeni bir pazar kategorisi oluşturabilecek kadar kuvvetli olan elektronik sigara çeşitleri meydana getirildi ve hala günümüzde çeşitleri devam ettirilmektedir.

Elektronik Sigaralar İlk Ne Zaman İcat Edildi? 

Elektronik nargile, sigaranın tarihi birçok insan tarafından 2004 yılında biliniyor olsa da elektronik sigaralar bilindiği tarihin çok daha öncesinde hayatımızda varlığını koruyordu. Hatta öyle ki sizleri çok şaşırtacak çünkü ilk elektronik sigaranın patenti 1967 yılında alınmıştı. Evet, yanlış duymadınız 1960’lı yıllarında sigara Amerika da oldukça popüler ve yaygındı hatta öyle ki o tarihlerde sigaranın faydalı olduğu bile birçok basın mecrasında popüler başlıklar ile yazılmıştı. Buna rağmen birçok kesim tarafından sigara ve tütün mamullerinin insan bedeni, insan sağlığı üzerinde ki kötü zararlarını biliniyordu. Bunun için bir takım girişimciler tarafından hem sigaranın yaratmış olduğu alışkanlığın yerini alacak, sigaranın eksikliğini kapatacak ve bir yandan da sigaranın insana vermiş olduğu zararları azaltmayı hedeflemek amaçlı giriştikleri girişimler sonucunda ortaya çıkmıştır Elektronik Sigara ve çeşitleri. 

Elektronik Sigara Kullanımı ve Etkileri Hakkında Yapılmış Olan Çalışmalar

Uluslararası mecralara bakıldığında elektronik sigara hakkında yapılmış olan faaliyetler, çalışmaların oldukça az olduğu görülmektedir. Yapılan bu çalışmaları üç farklı başlıkta görmemiz mümkündür.
 I- Anketler
II- İnsan üzerinde oluşturduğu etkileri

I) Anketler:
Bu anketler daha çok insanların cihazları nasıl kullandıkları, hangi ihtiyaçlarını gidermek amaçlı temin etme isteklerini, kullanımını yaptıkları esnada şikâyetçi oldukları konuları araştırmak için yapılmış anket türlerindendir. Anketlere katılım sağlamış olan kişilerin büyük bir çoğunluğu ABD, Kanada ve Avrupa bölgelerinde yaşayan insanlardır. Yapılan bu anket araştırması sonucunda kullanıcıların büyük bir kısmı kullanım amaçlarının sigara ve tütün gibi ürünlerden uzaklaşmak isteği olduğu, sigara ve tütün gibi ürünlerinin kendilerine verdikleri zarardan kurtulup bunun yerini e-sigara ile doldurma isteği olduğu görülmüştür.

II) İnsan üzerinde oluşturduğu etkileri:
Tütün ve nikotin içeren tarzda ürünler insan üzerinde ciddi etki bırakmaktadır. Nikotin insanda bulunan bazı semptomları tetiklemesi sonucu kişinin metabolizması bu girişimi artık bir heves, eğlenceden ayırıp bu yapılan işlevi bir ihtiyaç olarak görmeye başlamaktadır. Bağımlılık ve türleri dediğimiz olaylar da tam olarak burada başlangıç göstermektedir. Yapılan bilimsel deneyler ve çalışmalar sonucu sigara, tütün ve gibi ürünler insan üzerinde ciddi sağlıksız yollara sebebiyet göstermektedir. Bunların en büyük örneği de böbreklere zarar gelmesi olarak gösterebiliriz.
- E- Sigara Zararlı mıdır? 
Elektronik Sigaranın Zararları Nelerdir?
Bu sorunun cevabı da birçok kişi tarafından zararsız olarak kabul edilirken, birçok kişi ve doktorlar tarafından da e-sigaranın da oldukça zararlı olduğu savunulmaktadır. Fakat yapılan çalışmalar, anketler, projeler sonucu şunu net bir şekilde görmekteyiz ki e-sigara normal sigara ve tütün ürünleri türlerinden daha az zararlı olmaktadır. Burada zarar değerini belirleyen yine türleri, likitleri ve bunun gibi seçenekleridir. Fakat şunu net bir şekilde söyleyebiliriz ki e-sigara normal tütün ürünleri olan sigara türlerinden daha az zararlıdır.

Elektronik Sigaraya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Elektronik sigara ve türleri kategorisinde alışveriş yaparken oldukça önemli olan konulardan bir tanesi de dikkat edilmesi gereken hususlar olmaktadır. Bu konu da maalesef çok kötü sonuçlar yaratmış olan örneklerde söz konusudur. Bundan dolayı bu tür alışverişlerinizi gerçekten bilindik, kendini kanıtlamış, sektörde önde gelen isimler arasından yapmanız siz değerli kullanıcıların sağlığı açısından çok önemli olacaktır. Bu tür pazar sektörlerinde ne yazık ki merdiven altı ürünler fazlasıyla rast gelmektedir. Bundan dolayı sektörün ehli olan kişilerden bu hizmeti almanız sizler için en sağlıklı seçenek olacaktır.

Daha fazlası için https://buharkeyf.org/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan'ın danışmanı Yasin Aktay: Çatışma riski doğurur
Erdoğan'ın danışmanı Yasin Aktay: Çatışma riski doğurur
Milli Savunma Bakanlığı'ndan Barış Pınarı Harekatı açıklaması
Milli Savunma Bakanlığı'ndan Barış Pınarı Harekatı açıklaması
mobil onay