Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları Nelerdir

Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları Nelerdir

Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları Nelerdir
Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları Nelerdir Newstanitim
Bu içerik 272 kez okundu.

 

Estetik diş hekimliği, hastalara restoratif alanda da pek çok tedavi yöntemi sunmuştur. Çürümüş dişlere uygulanan diş dolguları temek diş hekimliği uygulamalarından biridir.

Daha önceki yıllarda dolgular, metal-siyah bir görünüme sahip olan, altın ya da amalgam şeklindeki materyallerle yapılmaktaydı. Son dönemlerde ise diş dolguları, dişlerle aynı renk ve görüntüye sahip olan, porselen ya da kompozit malzemelerle yapılmaktadır.

Bu sayede dişlerin ve gülüşlerin doğal görüntüsü korunmaktadır.

Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları

Gülüş tasarımı:

Gülüş tasarımı, kişisel istekler göz önünde bulundurulduktan sonra gerçekleştirilir ve estetik ve doğallığın birlikte sergilendiği bir gülüş hedeflenir.

İdeal bir gülüş tasarımı için porselen laminat vener, beyazlatma, diş eti seviyelendirme vb. birkaç işlemin birlikte uygulanması gerekir.

Gülüş tasarımı esnasında kişinin ten rengi, yaşı, dudakları, dişlerinin rengi, diş eti formu, dişlerinin dizilimi, yaşı vb. pek çok unsur göz önünde bulundurulur.

Porselen laminat venerler:

Porselen laminalar, dişlerin tamamını kapsamayan, dişlerin ön kısmına sadece yaprak şeklinde yapıştırılan estetik restorasyonlardır.

Dişlerinde renk farklılıkları ya da şekil bozukluğu olan, ön dişleri çapraşık ya da aralıklı olan, ön dişlerinde büyük dolgu ya da kırık bulunan, ön dişlerinin görüntüsünü beğenmeyen, ortodontik tedavi görmek istemeyen herkese porselen laminat vener uygulanabilir.

Porselen laminalar, diş renk, şekil ve boyutlarını değiştirmeye yönelik uygulanabilecek ideal restorasyon şekilleridir.

Diş eti şekillendirme:

Bazı kişiler, diş etlerinin güldüklerinde fazla görünmesinden ya da dişlerinin kısa olmasından şikayetçidir. Gummy smile olarak da isimlendirilen bu durum, oldukça basit bir diş eti şekillendirme operasyonu ile tedavi edilebilir.

Operasyon sonrasında dişetlerinden beklenen kalıcı estetik görünüm son derece kısa bir sürede elde edilebilir.

Diş beyazlatma:

Dünya genelinde en çok başvurulan kozmetik diş hekimliği prosedürü diş beyazlatmadır.

Diş beyazlatma işlemlerinin güvenilirliği pek çok kez kanıtlanmış, uzun vadede hastalar hiçbir komplikasyon ya da yan etki ile karşılaşmamıştır.

Diş beyazlatma uygulaması, pratik ve kolay olan, verdiği hızlı sonuçlar sayesinde hastaları da hoşnut etmeyi başaran bir yöntemdir.

Inlay/Onlay restorasyonlar:

Inlay/onlay restorasyonlar, diğer adıyla indirekt dolgular; diş çürüğü gibi yapısal bozukluğu bulunan dişlerde dolgu yapmak amacıyla kullanılırlar.

Bu restorasyonlar, hekimler tarafından klinik ortamında değil, teknisyenler tarafından laboratuar ortamında bazı özel sistemlerle hazırlanırlar.

Kaynak: http://www.adadent.com.tr/estetik-dis-hekimligi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsveç 5G’ye geçti! 5G nedir ne işe yarar?
İsveç 5G’ye geçti! 5G nedir ne işe yarar?
Instagram videolarına reklam geliyor
Instagram videolarına reklam geliyor
mobil onay