Dezenfekte İlaçlama

Dezenfekte İlaçlama

Dezenfekte İlaçlama
Dezenfekte İlaçlama Newstanitim
Bu içerik 267 kez okundu.

 

Dezenfektasyon işlemi; var olan bölgede bulunan bakteri, mantar, virüs ve birçok zararlı mikroorganizmanın yok edilmesi amaçlı yapılan bir işlemdir. Günümüzde birçok alanda dezenfekte ilaçlama yapılır. Mikroorganizmalar insan ve hayvan sağlığına ciddi zararları olan mikroskobik organizmalardır. Bu nedenle çıplak gözle görülmez ve hastalığa sebep olur.

Dezenfekte Kullanım Alanları

Dezenfekte işlemi; artık bilinçli toplumlar sayesinde artış göstermektedir. Hijyenin gözle görülen yerlerin temizlenmesi olmadığını anlayan bir toplum haline gelindiğinden beri bu işlem talep görmeye başlamıştır. Kullanılan yataklarda dahi milyonlarca bakteri gizlenmekte ve bu nedenle her uyuduğunuzda buna maruz kalmaktasınız.

Kullanım Alanı

 • Okullar
 • Hastaneler
 • Fabrikalar
 • Tesisler
 • Yüzme havuzları
 • Spor tesisleri
 • Evler
 • Ofis ve işyerleri
 • Barınaklar
 • Laboratuvarlar
 • Gıda üretim tesisleri
 • İbadethaneler
 • Toplu taşıma

 

Daha birçok alanda kullanılmaktadır. Çocuklar açısından okullarda yapılan bu işlem çok önemlidir. Tuvalet eğitimi tam olarak gelişmediği için sürekli dokunulan kapı kulpları, tuvaletler, öğrenci sıraları, okul kantinleri ve daha birçok alan dezenfekte edilmelidir.

İbadethaneler

Her gün binlerce kişinin giriş ve çıkış yaptığı ibadethanelerde dezenfekte çok önemlidir. Kullanılan devasa cami halıları ve sürekli toplu kılınan namazlar sonrası, kapalı alanlarda üreyen mikroplar çoğalır. Aynı zamanda ayaklardan içeri giren mikroplarda ayrı bir bakteri yuvasıdır.

Üretim Tesisleri

Üretim tesislerinde depolanan gıdalar ve üretim makinaları periyodik olarak mutlak surette dezenfekte edilmelidir. Sürekli sıcak ortamda üretim yapan yemek üretim tesisleri ise her kullanımda temiz bir şekilde bırakılmalıdır. Dezenfekte edilmeyen ürünler sıcakta bakteri üretir. Aynı şekilde saklama yapılan üretim depoları da dezenfekte edilmelidir.

Hastaneler

Sağlık sektörü; dezenfekte edilmesi gereken en önemli yerlerdir. Yapılacak işlemler arasında dezenfekte edilecek yerlerin tespit edilmesi ve periyodik olarak uygulanmasıdır. Ameliyat masaları, yoğun bakımlar, acil servisler ve laboratuvar bölümleri düzenli olarak dezenfekte edilmelidir.

Toplu Taşıma

Toplu taşıma; temas yoluyla ve hava yoluyla bulaşan hastalıkların üretim yeridir. Sürekli kullanan yolcular tarafından tutma yerleri, koltuklar ve iniş düğmesinin olduğu alan bakteri yuvasıdır. Dezenfekte edilmediği taktirde ciddi hastalıkların bulaşmasına sebep olur. Toplu taşıma; metrobüs, otobüs, minibüs ve taksilerdir. Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek için https://www.bocekilaclamaistanbul.net/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Dezenfekte İlaçlama Metodları Nelerdir ve Nasıl Yapılır ?

 

Bu işlem son derece hassas ve titizlikle yapılmalıdır.Aksi takdirde virüsler temizlenmediği gibi gereksiz bir güven oluşacaktır.Bu sebeple profesyonel firmalardan hizmet almak son derece önemlidir.Dezenfeksiyon yapacak firmamın mutlaka belgeleri tam olmalı ve daha önce bu işleri defalarca yapmış olup tecrübe edinmiş olması gerekmektedir.Bu makalemizde sizlere dezenfekte ilaçlama hakkında bilgiler vermek ve araştırmalarımıza göre belirlediğimiz bir firmadan hizmet alımı yapmanızı kolaylaştırmak adına paylaşmak istedik.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsveç 5G’ye geçti! 5G nedir ne işe yarar?
İsveç 5G’ye geçti! 5G nedir ne işe yarar?
Instagram videolarına reklam geliyor
Instagram videolarına reklam geliyor
mobil onay Betboo