Otizm Teşhisi

Otizm çocuklarda üç yaşında önce başlayan ve hiçbir zaman tam olarak tedavi edilemeyen, ömür boyu devam eden nörolojik bir rahatsızlıktır.

Otizm Teşhisi
Otizm Teşhisi editor
Bu içerik 67 kez okundu.

Otizm çocuklarda üç yaşında önce başlayan ve hiçbir zaman tam olarak tedavi edilemeyen, ömür boyu devam eden nörolojik bir rahatsızlıktır. Otizmin çocuklarda en sık teşhis edildiği dönem 18 ay ile 3 yaş arası olarak görülmektedir. Tanı ve teşhis süresi oldukça kolay olan bu hastalık kendini çok net ve bariz belirtilerle ortaya koymaktadır.

Otizm belirtileri kendisini çok kolay gösterebilen belirtilerdir. Bu dönemde biraz gözlemci ve bilgili olan ebeveynler otizm belirtilerini kolaylıkla anlayabilmektedirler. Bu belitleri baş gösterdiğinden hemen bir uzman doktora başvurmak çok önemlidir. Çünkü teşhis ne kadar erken konursa, etkileri de o derece hafifleyecektir.

Otizm belirtileri kendisini çok net bir şekilde ortaya koymaktadır. Öncelikle otizmli çocuklar kimse ile göz teması kurmamaktadırlar. Onlara isimleri ile seslendiğinizde sizlere tepki vermemekte ve bakmamaktadırlar. Sizinle konuşmayan bu çocuklar siz onlara bir şeyler anlattığınızda sanki sizi duymuyormuş gibi hiç ilgilenmemektedirler. Çünkü otizmli çocuklar ilişki kurma ihtiyacı duymazlar. Sizlerin verdiği komutları anlamazlar. Dikkat problemleri olur. Ve sürekli olarak sınırlı ve tekrarlanan hareketler yaparlar.

Otizm Nedir, Neden Olur?

Otizm nedir sorusu ebeveynler tarafından sıkça araştırılmaktadır. Otizm çocuklarda görülen önemli bir nörolojik hastalıktır. Otizmin ne olduğu konusunda çok net bilgi ve paylaşımlar olsa da neden olduğu konusunda henüz net bir bilgi yoktur.

Sizlerde otizm ve diğer çocuk hastalıkları hakkında detaylı ve bilimsel içeriklere ulaşmak istiyorsanız Acıbadem Hayat web sayfamızı takip edebilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsveç 5G’ye geçti! 5G nedir ne işe yarar?
İsveç 5G’ye geçti! 5G nedir ne işe yarar?
Instagram videolarına reklam geliyor
Instagram videolarına reklam geliyor
mobil onay