Türkiye’de Yetişen Tarım Ürünleri

Türkiye’de Yetişen Tarım Ürünleri

Türkiye’de Yetişen Tarım Ürünleri
Türkiye’de Yetişen Tarım Ürünleri Newstanitim
Bu içerik 294 kez okundu.

 

Geniş tarım ürünleri skalası ile Türkiye yıllardır tarım ülkesi olarak tanınıyor. Tarım kesiminde çalışan yüksek nüfus da Türkiye’nin tarım ülkesi olduğunu kanıtlar nitelikte. Türkiye’de yetişen tarım ürünleri kısaca tahıllar, sanayi bitkileri, sebzeler ve meyveler olarak sınıflandırılabilir. Her biri ayrı bölgeye mensup olan tarım ürünleri, günümüzde de büyük bir nüfusun geçim kaynağını oluşturmaktadır.

Türkiye’de Yetişen Tahıllar

Türkiye’de yetişen başlıca tarım ürünleri buğday, arpa,mısır, yulaf ve pirinç olarak sıralanabilir. Buğday, karasal ve akdeniz ikliminde yetişir ve Türkiye’de en fazla ekim alanına sahip tarım ürünüdür. En fazla ikinci ekim alanına sahip tarım ürünü ise arpadır. Yem ve bira sektöründe başlıca kullanılan tarım ürünlerinden olan arpa soğuk hava koşullarında yetişebilmektedir. Yağ, nişasta ve kağıt üretiminde kullanılan mısır Karadeniz ve Akdeniz bölgesinde üretilirken yulaf ve çavdar İç Anadolu Bölgesinde ekilmektedir. Pirinç ise bol suya ihtiyaç duyan bir tarım ürünü olduğu için ırmak boylarında, sulanabilen vadi tabanlarında yetişir. Trakya, Karadeniz, Samsun, Çukurova ve Hatay’da bol miktarda pirinç üretimi gerçekleşir.

Türkiye’de Yetişen Sanayi Bitkileri

Türkiye’de başlıca yetişen sanayi bitkileri şeker pancarı, ayçiçeği, tütün, yer fıstığı, çay, haşhaş, susam, soya fasulyesi, Keten, Kenevir ve pamuktur. Endüstriyel bitki olarak da bilinen sanayi bitkileri sanayide hammadde olarak kullanılırlar. Kullanımdan ortaya çıkan yakıtlar ise biyoyakıt olarak kullanılmaktadır. Tarım araçları ile hasat edilen tarım ürünleri Türkiye’nin de gelir kaynağını oluşturmaktadır. İthalat ve ihracatta önemli bir yere sahip olan tarım sektörü için aradığınız araçları https://www.truck1-tr.com/’da bulabilir, sıfır veya ikinci el tarım araçlarına göz atabilirsiniz.

Türkiye’de Yetişen Sebzeler

Uygun sıcaklık, gübreleme ve güneş ışığının bulunduğu her yerde sebze yetiştirilebilir. Türkiye’de Akdeniz, Ege, Güneydoğu Anadolu ve daha pek çok bölgede sebzecilik faaliyeti gerçekleştirilebilir. Sebzeler en genel haliyle baklagiller, yumrulu bitkiler ve meyvesi tüketilen sebzeler olarak sınıflandırılabilir. Fasulye, mercimek, nohut, bakla, börülce gibi sebzeler baklagiller kategorisine dahil olurken patates, soğan, sarımsak gibi bitkiler yumrulu bitkiler sınıfına dahildir. Kavun, karpuz, domates gibi sebzeler ise meyve ve sebze kargaşası yaşatan ancak meyvesi yenen sebzeler olarak adlandırılan bitkilerdir.

Türkiye’de Yetişen Meyveler

Pek çok tarım ürününde ithalatçı pozisyonundan ziyade ihracatçı pozisyonunda bulunan Türkiye, yetiştirdiği meyve bakımından geniş ürün yelpazesine sahiptir. Türkiye’de yetişen başlıca meyveler elma, üzüm, turunçgiller, şeftali, incir, muz, badem, antep fıstığı, ceviz, zeytin, kayısı ve fındıktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsveç 5G’ye geçti! 5G nedir ne işe yarar?
İsveç 5G’ye geçti! 5G nedir ne işe yarar?
Instagram videolarına reklam geliyor
Instagram videolarına reklam geliyor
mobil onay Betboo