Türkiye'den Yunan Bakan'a sert tepki: Asılsızdır

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy'dan Yunan Dışişleri Bakanı Dendias'a sert tepki geldi. Aksoy, Dendias'ın Yunan gazetesinde yayımlanan mülakatında Türkiye'ye ilişkin iddia ve beyanlarının asılsız olduğunu belirtti.

Türkiye'den Yunan Bakan'a sert tepki: Asılsızdır
Türkiye'den Yunan Bakan'a sert tepki: Asılsızdır
Bu içerik 98 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın Yunan gazetesinde yayımlanan mülakatında Türkiye’ye yönelik ifadelerine yaptığı açıklamayla sert tepki gösterdi.

Aksoy'un açıklamasından satır başları:

"Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın, Eleftheros Typos gazetesinde bugün yayımlanan mülakatında ülkemize ilişkin iddia ve beyanları asılsızdır.

'GÖRÜŞMELER YUNANİSTAN'IN TALEBİ ÜZERİNE DURDURULMUŞTUR'

İstikşafi görüşmeler 2016’da Yunanistan’ın talebi üzerine durdurulmuştur. Bunun Türkiye’den kaynaklandığı iddiası kamuoyunu yanıltmaya matuftur. Aynı şekilde istikşafi görüşmelerde tek bir meselenin ele alındığı iddiası da gerçeği yansıtmamaktadır. Bu görüşmelerin amacı, iki ülke arasında birbirleriyle bağlantılı tüm meselelerin çözüme kavuşturulmasıdır.

Diğer taraftan, Maraş sahil şeridini halka açan Türkiye değil, KKTC Hükümetidir. Yunan-Rum ikilisinin bu adımı BM Güvenlik Konseyi kararlarının ihlali olarak nitelendirmesi ve burada denize giren insanların uluslararası güvenliği tehdit ettiği iddiası ciddiyetten uzak, gülünç bir iddiadır.

'AB'NİN TÜRKİYE'YE KARŞI KOZ OLARAK KULLANILMAYA ÇALIŞILMASI SONUÇ VERMEYECEK BİR ÇABADIR'

Yunanistan’ın Ege ve Doğu Akdeniz’deki meselelerini ülkemizle samimi bir diyalogla çözmek yerine, AB’yi Türkiye’ye karşı koz olarak kullanmaya çalışması sonuç vermeyecek bir çabadır. Yunanistan tehdit ve şantaj dilinin işe yaramayacağını artık anlamış olmalıdır.

Yunanistan’ın bir yandan bizimle diyaloğa hazır olduğunu söylerken diğer yandan gerginliği arttırıcı eylem ve faaliyetlerde bulunmaya devam etmesi ise samimiyetsizlik örneğidir.

'YUNANİSTAN'IN MİLLİ GÜNÜMÜZDE TATBİKAT DÜZENLEMESİ İYİ NİYETTEN YOKSUN BİR YAKLAŞIMDIR'

Nitekim, ülkemizin ‪28 Ekim 2020‬ tarihinde Ege Denizi’nde icra edeceğini duyurduğu ve Bakan Dendias tarafından eleştiri konusu yapılan tatbikat, Yunanistan’ın 1988 Atina mutabakatına aykırı olarak evvelce ‪29 Ekim 2020‬ tarihinde yapacağını duyurduğu tatbikata cevap niteliğindedir. Yunanistan’ın ikazlarımıza rağmen milli günümüzde tatbikat düzenlemesi iyi niyetten yoksun bir yaklaşımdır.

Ülkemiz, Ege ve Akdeniz’de hem kendi haklarını, hem de Kıbrıs Türklerinin haklarını kararlılıkla korumaya devam edecektir."

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy Yunan Dışişleri Bakanı Dendias'a Türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsveç 5G’ye geçti! 5G nedir ne işe yarar?
İsveç 5G’ye geçti! 5G nedir ne işe yarar?
Instagram videolarına reklam geliyor
Instagram videolarına reklam geliyor
mobil onay