GAPS Uzmanı ve Diyetisyen Şeydanur Özpınar: Kış Aylarında Beslenme Süreci

Yıl başından bu yana tüm dünya gibi ülkemizde de ana gündem maddesi Covid-19 salgını. Aylardır geçici bir süreç olduğu düşünülse de hala bir tedavisi bulunamadığı için salgın tehlikesi devam ediyor.

GAPS Uzmanı ve Diyetisyen Şeydanur Özpınar: Kış Aylarında Beslenme Süreci
GAPS Uzmanı ve Diyetisyen Şeydanur Özpınar: Kış Aylarında Beslenme Süreci editor

Yıl başından bu yana tüm dünya gibi ülkemizde de ana gündem maddesi Covid-19 salgını. Aylardır geçici bir süreç olduğu düşünülse de hala bir tedavisi bulunamadığı için salgın tehlikesi devam ediyor. Özellikle kış aylarının gelip, havaların soğumasıyla birlikte salgında yeni bir dalganın başlayabileceğinden korkuluyor. Bu yüzden de özellikle grip, soğuk algınlığı gibi hemen herkesin her kış en az bir kez yakalandığı bu hastalıklara karşı daha fazla önlem almak gerekiyor. GAPS Uzmanı ve Diyetisyen Şeydanur Özpınar bu konuya vurgu yaparak kış aylarında beslenme düzenine daha fazla dikkat edilmesi, bağışıklığın olabildiğince güçlü tutulabilmesi konusunda uyarıyor.

Probiyotik İçerikli Besinler Tercih Edilmeli

Klinik ve online diyet hizmetleri veren GAPS Uzmanı ve Diyetisyen Şeydanur Özpınar, konuya dair, “Renkli ve çeşitli beslenmek çok önemli. Tek tip beslenme sonucunda tek tip mineral veya vitamini vücuda alınmaktadır. Mümkün olduğu kadar renkli ve çeşitli beslenmek bağışıklık sistemi için gerekli tüm fizyolojik ögeleri vücuda almak anlamına gelmektedir. Günde en az 2-3 porsiyon taze meyve ve sebze tüketmek önem taşımaktadır. Özellikle meyveleri meyve suyu olarak değil posasıyla birlikte tüketmek hem vitamin kayıplarını önleyecektir hem de kilo kontrolünü sağlayacaktır.

Probiyotik tüketimi bu dönemde daha da artmalı. Kefir veya yoğurt gibi probiyotik içeriği yüksek besinlere öğünlerde yer vermek çok önemlidir. Özellikle bu besin gruplarıyla birlikte prebiyotik özellik taşıyan besinleri (muz, üzüm, elma vb.) tüketmek bağışıklık üzerindeki olumlu etkisini arttıracaktır. Mümkünse haftada 2 defa balık tüketilmeli. Balık içerisinde bulunan omega 3 bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Mevsiminde taze balıkların haftada 2-3 defa ızgara veya fırınlanarak pişirilmesi tavsiye edilmektedir.” dedi.

Bol Su Tüketimi Gerekli

İstanbul diyetisyen alanında hizmet veren Özpınar, havaların soğuması ile su tüketiminin azaltılmaması gerektiğine günde ortalama 1,5-2 litre kadar su tüketilmesi gerektiğine değinerek suyun vücutta toksik etkisi yaparak bağışıklığı düşüren metabolitlerin atılmasını sağladığını belirtiyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu talimat verdi! CHP heyeti İzmir'deki depremin ardından bölgeye hareket etti
Kılıçdaroğlu talimat verdi! CHP heyeti İzmir'deki depremin ardından bölgeye hareket etti
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Miçotakis görüştü
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Miçotakis görüştü
mobil onay Betboo