CHP’den ‘pandemi sürecinde yoğun bakım’ raporu: Tek sorun yatak sayısı değil!

Pandemi sürecinde yoğun bakımlarda yaşananlara ilişkin rapor hazırlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, yoğun bakımlardaki tek sorunun ‘yatak

CHP’den ‘pandemi sürecinde yoğun bakım’ raporu: Tek sorun yatak sayısı değil!
CHP’den ‘pandemi sürecinde yoğun bakım’ raporu: Tek sorun yatak sayısı değil!

Pandemi sürecinde yoğun bakımlarda yaşananlara ilişkin rapor hazırlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, yoğun bakımlardaki tek sorunun ‘yatak sayısı’ olmadığını söyledi. İlgezdi, yeni açılan hastanelerde, pratisyen doktorların ve yoğun bakımla alakası olmayan branş hekimlerinin bu bölümlerde görevlendirilmelerinin sıkıntı oluşturduğunu kaydetti.

CHP’den ‘pandemi sürecinde yoğun bakım’ raporu: Tek sorun yatak sayısı değil!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, "Uzman eksikliği nedeniyle yeni açılan hastanelerde, pratisyen doktorların ve yoğun bakımla alakası olmayan branş hekimlerinin bu bölümlerde görevlendirilmelerinin sıkıntı oluşturduğu" değerlendirmesini yaptı.

İlgezdi, yazılı açıklamasında, pandemi sürecinde yoğun bakımlarda yaşananlara ilişkin rapor hazırladığını belirtti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yoğun bakım, anestezi, acil tıp doktorları, yoğun bakım hemşireleri, teknisyen ve teknikerlerin temsilcilerinin katıldığı bir video konferans toplantısı yapıldığını, toplantıda yoğun bakımlarda yaşanan sorunlar, çalışanların sorunları ve çözüm yollarının ele alındığını bildiren İlgezdi, katılımcıların yoğun bakımın "yoğun bakım yatağı"na indirgenmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdiğini vurguladı.

UZMAN EKSİKLİĞİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Pandemi sürecinde yoğun bakımların yatak sayısına indirgenmesinin büyük hata olduğuna dikkati çeken İlgezdi, uzman eksikliği nedeniyle yeni açılan hastanelerde, pratisyen doktorların ve yoğun bakımla alakası olmayan branş hekimlerinin bu bölümlerde görevlendirilmelerinin sıkıntı oluşturduğunu aktardı.

İlgezdi, "Asıl önemli olan yoğun bakımda gerekli sağlık hizmetinin nitelikle verilmesidir. Bu yüzden önemli olan yoğun bakım uzmanı doktor, yoğun bakım hemşiresi, tekniker ve teknisyen sayıdır. Maalesef bu sayılar yetersizdir" ifadesini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi, "Pandemi sürecinin bir halk sağlığı süreci olduğu göz ardı ediliyor. Ülkemizde bu süreç yoğun bakımda çalışanların üzerine atılmış durumda. Pandemilerde asıl olan halk sağlığı tedbirleri alınarak çözülmeye çalışılmasıdır. Salgınlar tedavi edilerek önlenemez, yoğun bakımda önlenemez, hastane yatağı arttırılarak da önlenemez" diye konuştu.

‘BAŞLI BAŞINA SAĞLIKÇILARI TÜKETEN BİR SİSTEM’

Yeni tip koronavirüs salgını sürecinde acil servislerin yetersizliğinin de ortaya çıktığını öne süren İlgezdi, performans sisteminin başlı başına sağlıkçıları tüketen bir sistem olduğunu kaydetti.

Sağlıkçılar için bakanlığın açıkladığı "performans" adı altında verilecek ek ödemede çok büyük ayrımcılıklar yapıldığını savunan İlgezdi, Covid-19 nedeniyle birikmiş sağlık talebi için de bir çözümün olmadığını söyledi.

Gamze Akkuş İlgezdi, sağlık çalışanlarının ilerleyen zamanlarda salgının kötü sonuçlarının tamamen kendilerine yıkılacağı korkusu yaşadığını kaydetti

CHP yoğun bakım pandemi yeni genel başkan Gamze Akkuş İlgezdi halk sağlık uzman rapor sistem Cumhuriyet doktor hastane Kemal Kılıçdaroğlu koronavirüs sorun tedavi video tip
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.