Ağbal: Enflasyonu düşürmekte kararlıyız

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal 2021 Yılında Para ve Kur Politikası na ilişkin tanıtım toplantısında konuşuyor.

Ağbal: Enflasyonu düşürmekte kararlıyız
Ağbal: Enflasyonu düşürmekte kararlıyız
Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal "2021 Yılında Para ve Kur Politikası"na ilişkin tanıtım toplantısında konuşuyor.

Ağbal: Enflasyonu düşürmekte kararlıyız

TCMB Başkanı Naci Ağbal, "Fiyat istikrarını sağlamak hepimizin ortak amacı olmalıdır. TCMB olarak biz bu amaca yürekten inanıyoruz ve enflasyonu düşürmekte kararlıyız" dedi.

Uğur DUYAN

ANKARA (Anayurt) - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal, 2021 Para ve Kur Politikası metninin sunumunda sıkı para politikası ve enflasyonla mücadele vurgusu yaparak, Ağbal, "Fiyat istikrarını sağlamak hepimizin ortak amacı olmalıdır. TCMB olarak biz bu amaca yürekten inanıyoruz ve enflasyonu düşürmekte kararlıyız" dedi. Ağbal, "Enflasyona ilişkin yukarı yönlü riskler 2021 yılında para politikasının sıkı ve kararlı bir duruş sergilemesini zorunlu kılmaktadır. Gerekirse parasal duruşumuzu daha da sıkılaştıracağız" ifadelerini kullandı.

7 Kasım'da Merkez Bankası başkanlık koltuğuna oturan Naci Ağbal ilk kez basın karşısına çıktı.

"2021 Yılında Para ve Kur Politikası" tanıtım toplantısında sunum yapan Ağbal, dövizde dalgalı kurun devam edeceğini ve enflasyonu düşürmek için çalışmaların süreceğini açıkladı. Ağbal ayrıca Merkez Bankası'nın rezervlerini artırılacağını ve faizlerde sadeleştirmenin olacağını da kaydetti.

'TEMEL POLİTİKA ARACAI REPO FAİZİ OLACAK'

Gerekli durumlarda para politikasının daha da sıkılaştırılabileceğinin mesajını veren Ağbal, "Temel politika aracı repo faizi olacak. Faiz koridoru ve geç likidite penceresi politika aracı olarak kullanılmayacak" ifadelerini kullandı.

"Enflasyonun ekonomimizi ve ülkemizi etkilediği maliyetler konusunda farkındalığın artırılması ve enflasyon hedeflerinin bütün paydaşlarca sahiplenilmesini önemli görüyoruz" diyen Ağbal, şöyle devam etti:

"Hükumetle birlikte belirlenen yüzde 5 enflasyon hedefine bağlıyız. Bununla ilgili 2023 yılı itibarıyla bütün merkez bankası araçlarını kararlı bir şekilde kullanarak güçlü bir politika koordinasyonu içinde bu hedefi yakalamak için olağanüstü bir çaba sarf edeceğiz."

SİSTEMİN İHTİYAÇLARI SWAP KANALINDAN KARŞILANACAK

Ağbal, önümüzdeki dönemde Merkez Bankası'nın, sistemin fonlama ihtiyacını swap kanalı dahil karşılamaya devam edeceğini kaydederken; gelişmelerin de buna işaret ettiğini, cari işlemler dengesi ve finans kanalında daha ılımlı bir çerçeve gelişeceğini söyledi. Naci Ağbal şunları kaydetti:

"TCMB olarak fiyat istikrarı hedefini sağlama hususunda gösterdiğimiz kararlı tutum ve güçlü politika duruşu neticesinde de özellikle risk primlerinin aşağı gelmesini, fiyat istikrarı ve enflasyonun düşüşünü gören vatandaşlarımızın ters para ikamesini, ters dolarizasyonu başlatmalarını öngörüyoruz. Ters para ikamesi, ters dolarizasyon bir miktar zaman alsa da bunun oluşmasında esas görev bize düşüyor. Biz doğru işler yaptıkça yurt dışındaki yerleşikler bile TL varlıklara doğru tasarruflarını kaydıracaktır. Bu açıdan önümüzdeki dönemde yerli ve yabancı yatırımcıların döviz arz ve talep gelişmeleri içerisinde TL varlıklarının daha ön plana çıkacağı bir çerçeveyi gördüğümüzü söylemek isterim"

ŞEFFAFLIK POLİTİKASI

"Swap işlemlerine ilişkin olarak, yıl içinde bir miktar azalma olmasını öngörüyoruz. Bunun aslında Merkez Bankası bilançosunun sağlıklı bir yapıya kavuşması noktasında doğru bir gelişme olmakla birlikte sınırlı olacağını düşünüyoruz." diyen Ağbal sözlerini şöyle sürdürdü:

"Merkez Bankası işlemlerine ilişkin tereddütleri gidermek, kamuoyunu ve yatırımcıları doğru bir şekilde bilgilendirmeyi sağlamak amacıyla şeffaflık politikasını nasıl geliştirebiliriz diye çalışma başlattık. Bir kısmıyla ilgili, ocakla birlikte şeffaflık adımları sayılabilecek adımları atmış olacağız."

Ağbal, "İş odaklı bir yaklaşımım olduğu herkes tarafından bilinir. Bulunduğum bütün görevlerde de her zaman rasyonel, doğru, gerçekçi bir yaklaşımı kendime prensip edinmişimdir. Diğer taraftan da bir işe girişmişsek, bir hedef koymuşsak herkesi de inandırarak, aynı hedefin içine alarak yolumuzda yürümemiz gerektiğini bilen bir insanım. Meseleye hep böyle bakıyorum." dedi.

AĞBAL SİYASETLE TERS DÜŞECEK Mİ?

Ağbal, 'Net bir şekilde siyasetten aldığınız destek mi var? Sözleriniz çok daha Ortodoks... Sayın başkan, 6 ay sonra siyasetle ters mi düşecek?' yönündeki soruya ise şu yanıtı verdi:

Benim politik konuda değerlendirme yapmam doğru olmaz. Kamu görevlisi olarak benim vazifem kanunda yer alan fiyat istikrarı amacı ve görev doğrultusunda gece gündüz çalışmak. Günlerdir çalıştığımız büyük emek verdiğimiz çalışmayı paylaştık. TCMB'nin enflasyona fiyat istikrarına bakışı ve yaklaşımı, araçları, hangi stratejik ölçekler çerçevesinde olacağını, öncelik ve riskleri teker teker paylaştık. Bu bizim yol haritamızdır. Önümüzdeki dönemde alacağımız kararların temellerini oluşturacak. Büyük bir sınav. 2021 sonu geldiğinde oluşturulan tahmin hedefine varmak elimizdeki araçları kullanmak zorunda olduğumuzu ifade etmiştim. Bu çerçevede yolumuza devam edeceğiz. İş odaklı yaklaşımım olduğu herkes tarafından bilinir. Tüm görevlerde de rasyonel, doğru, gerçekçi bir yaklaşımı hep kendime prensip edindim. Diğer taraftan bir işe girişmişsek, bir hedef koymuşsak, burada herkesi inandırarak aynı hedefin içine alarak yolumuza gidilmesi gerektiğini biliyorum. Böyle bakıyorum. Önümüzde önemli süreç var en doğru şekilde sizlerle etkili iletişimle doğru şekilde yönetmenin gayreti içinde olacağız.

Ağbal'ın sunumundan satır başları: 

* Politika yapıcı kurumların uygulayacağı politikaları kamuoyu ile paylaşmaları şeffaflığı ve öngörülebilirliği artırmakta kamuoyu ve paydaşların kararlarına referans olmaktadır. 2021 TCMB'nin uygulayacağı para kur ve likidite politikalarının çerçevesini belirlemektedir.

* Hazırlarken, geçmiş dönem uygulamalarımızı kapsamlı şekilde gözden geçirdik. Bilançomuz ile para ve likidite politikası araçlarının kullanım biçimlerini ve sonuçlarını değerlendirdik. İlgili birimlerimizle uzun çalışmalar kapsamlı analizler yaptık. Ayrıca farklı kurum ve sektörlerden temsilciler akademisyenler ve diğer paydaşlarımızla görüş alışverişinde bulunduk. Ortaya çıkan bu politika dokümanı tüm bu çalışmaların sonucudur.

* 2021 yılında yol haritasını oluşturan bu politika çerçevesini çok önemsiyoruz.

"GEREKİRSE, POLİTİKA DURUŞUMUZU DAHA DA SIKILAŞTIRACAĞIZ"

* Birikimli maliyet etkileri emtiadaki artış enflasyon beklentilerinden riskler enflasyon üzerindeki görünümünü koruyor yukarı önlü risk oluşturuyor. Salgına bağlı küresel risk iştahı ücret politikası belirsizlikler enflasyonun seyri bakımından öne çıkıyor. Bu riskler ile mevcut enflasyon görünümü ilave riskler 2021 yılında sıkı ve kararlı bir duruş sergilemeyi zorunlu kılıyor. Bu çerçevede para politikası kararlarımız fiyat istikrarı önceliğinde alınacak. Enflasyondaki riskleri dikkate alarak enflasyonu düşürme odağında alarak kararlılıkla uğrayacağız. Gerekirse, politika duruşumuzu daha da sıkılaştıracağız. Enflasyonu etkileyen tüm unsurlar dikkate alınarak kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü işaretler oluşana kadar kararlılıkla sürecek.

ENFLASYON HEDEFİ YÜZDE 5 OLARAK KORUNDU

* Enflasyon hedeflemesi rejimini kararlılıkla uygulayacağız. Yüzde 5 enflasyon hedefi korundu. Hükümetle birlikte belirlenen üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız. Orta vadeli patikayla uyumlu hedefe kademeli yaklaştıracak şekilde uygulayacağız. Ekim enflasyon raporundaki yüzde 9,4 tahmin hedefine ulaşma kararlılığı içindeyiz. Enflasyon hedeflemesi rejimi gereği sıkılık düzeyini bu tahmin hedefiyle uygun belirleyip uygulayacağız.

* Sade şekilde belirlenecek ve uygulanacak temel politika aracı repo faizi olacak. Gecelik faizlerde gün içi oynaklığı faiz koridoru ve geç likidite penceresi politika aracı olarak kullanılmayacak.

* Zorunlu karşılıklar ile diğer TL döviz likidite araçları etkin bir şekilde kullanılacaktır.

"TCMB, KURLARIN YÖNÜNÜ BELİRLEYECEK DÖVİZ ALIM YA DA SATIM İŞLEMİ YAPMAYACAK"

* APİ portföyünde 202021 16.2 milyar lira için yeniden alım yapılmayacaktır. Nominal portföy büyüklüğü işsizlik sigortasından alınan dahil azami nominal 64 milyar lira seviyesi olarak belirlenmiştir. Önümüzdeki dönemde dalgalı döviz kuru rejimi devam edecektir. Kurlar serbest piyasa koşullarında arz ve talep dengesine göre oluşacak. TCMB olarak kurların yönünü belirleyecek şekilde döviz alım ya da satım işlemi yapılmayacaktır. Sağlıklı işleyiş açısından döviz arz ve talep yakından takip edeceğiz. Kurlarda ekonomik temellerden kopuk aşırı dalgalanmalar görürsek alış ya da satış yönünde müdahalede bulunulacaktır.

"REESKONT KREDİLERİ, DÖVİZ REZERVLERİNE DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEK"

* Döviz rezervlerimizin kademeli yükselişini planlıyoruz. Reeskont kredileri destek vermeye devam edecek. 2021'de 21 milyar dolar olmasını bekliyoruz. Rezerv biriktirme amacına yönelik diğer araçları şeffaf plan dahilinde uygun koşullarda kullanacağız. Cari işlemler dengesi ve finans hesabındaki gelişmeler ile ters para ikamesi sürecini yakından takip ediyoruz. Sermaye girişlerinin güçlü hale gelmesi yerleşiklerin dolarizsayonun tersine dönmesi, döviz alım ihalesi için önemli işaret olacak. Bu alanda uygun koşulların oluşması için enflasyon beklentisinde kalıcı ve ikna edici düzelme ve risk priminde iyileşme gerektiğinin bilincindeyiz.

Para politikası kurulu 2021 yılında 12 toplantı yapacak. PPK iletişimin şeffaflık öngörülebilirlik doğrultusunda güçlendirmek en önemli çabamız olacaktır. Temel iletişim politikası duyurular ve enflasyon raporudur. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunu bilgilendirme toplantılarımızı yapacağız. Diğer alanlardaki sunum ve konuşmalar da önemli iletişim aracı olacak. Paydaşlarla iletişimin artırılması da önemli olacak. Yatırımcı analist ve ekonomistlerle yapılan teknik içerikli toplantılara devam edeceğiz. Reel sektör temsilcileri ve STK'larla bir araya gelip politikaları onlarla paylaşacağız.

"YATIRIMCI, ANALİST VE EKONOMİSTLERLE TOPLANTILAR DEVAM EDECEK"

* Para politikası kurulu, 2021 yılında 12 toplantı yapacak. İletişimi şeffaflık öngörülebilirlik doğrultusunda güçlendirmek en önemli çabamız olacaktır. Temel iletişim politikası, duyurular ve enflasyon raporudur. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunu bilgilendirme toplantılarımızı yapacağız. Diğer alanlardaki sunum ve konuşmalar da önemli iletişim aracı olacak. Paydaşlarla iletişimin artırılması da önemli olacak. Yatırımcı, analist ve ekonomistlerle yapılan teknik içerikli toplantılara devam edeceğiz. Reel sektör temsilcileri ve STK'larla bir araya gelip politikaları onlarla paylaşacağız.

* Fiyat istikrarı konusunda üzerimize düşen sorumluluğun bilincindeyiz. Güçlü bir politika koordinasyonuyla bütüncül yaklaşımın farkındayız. Enflasyon farkındalığının artırılması ve tüm paydaşlarca sahiplenmesini önemli görüyoruz. Serbest piyasa mekanizmasının etkin işleyişin makro ve fiyat istikrarı için önemli ön koşul olduğunun altını çizmek istiyorum. Enflasyondaki oynaklığın azaltılması için uygulanacak politikalar da büyük önem arz ediyor.

* Fiyat istikrarının orta ve uzun vadeli kazanımlarına odaklanarak para politikasında kararlılıkla sıkı duruş sergileyeceğimiz enflasyonu düşürerek fiyat istikrarı kazanımları elde edeceğimiz bir yıla giriyoruz. Ekonomideki tüm gelişmeleri enflasyona etkisi nedeniyle değerlendirecek ve politika duruşumuzu fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda belirleyip uygulayacağız.

 

Ağbal: Enflasyonu düşürmekte kararlıyız
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
bonus veren siteler Betboo