ISO 31000 Risk Yönetimi Eğitimi

ISO belgeleri her şirket için oldukça büyük önem arz ediyor.

ISO 31000 Risk Yönetimi Eğitimi
ISO 31000 Risk Yönetimi Eğitimi editor

ISO belgeleri her şirket için oldukça büyük önem arz ediyor. Şirketin büyüklüğü ne derece olursa olsun onun daha fazla gelişebilmesi ve insanlar tarafından güvenilirliğinin gerçekleşmesi için bu belgelerin alınması hatta yönetiminin ve eğitiminin verilmesi de şart oluyor. İSO 31000 risk yönetimi eğitimi ise şirketin en iyi şekilde gelişmesi için gerekli olan eğitimlerden bir tanesidir. Eğitimin amacı adı üzerinde olduğu gibi kurumun veya şirketin kendisi için oluşabilecek her türlü riskten haberdar olması ve iyice incelenmesi için gerekli olan ve alınan eğitimlerin verilmesidir.

ISO 31000 risk yönetimini kimler almalıdır?

Küçük şirketlerin kendine göre küçük riskleri olduğu gibi, büyük şirketlerin riski de daha büyük çaplı olacaktır. Fakat riskin önemi ve büyüklüğü şirketin çapına ve onun için neler ifade edeceğine bağlıdır. Hatta her kurumun her an risk taşıması da muhtemeldir. Bu sebeple risklerin daima göz önünde bulundurulması ve önceden düşünülerek ona göre faaliyet düzenlenmesi gerekir. Yani bir nevi oluşacak riskler için tedbir alınmalı ve riskten önce adım atılarak risk kapıları tamamen kapatılmalıdır. Bu sebeple herhangi bir kurumun yönetici ve sorumlusunun İSO 31000 risk yönetimi eğitimini alması mutlak olarak gereklidir. Bu sebeple bu eğitimi kurumun baş görevlisinin ve sorumlusunun alması ve meydana gelebilecek her türlü risk durumuna karşı hazırlıklı olması gerekir.

Risk yönetiminin faydaları

Risk yönetimi eğitimi iyice öğrenildikten sonra şirketin genel yönetimine yansıması ve şirketin bu şekilde işlenmesi gerekir. Bu eğitimin faydalarının en çok bilineni ve ilk sırada geleni ise, şirketin kaç tane ortağı varsa tüm bu ortakların şirketin standart olarak işleyişine sonsuz güven duymalarıdır. Aynı zamanda bu duruma bir de  tüketici tarafından bakıldığı zaman şirketin markasının kalitesine karşı güven duymuş olması ve bu kaliteyi kabul etmesine de vesile olur. Bunların yanı sıra bu kurumun herhangi bir operasyonun süreci iyi bir şekilde yönetilir ve standart hale getirilir yani herkesin anlayacağı bir şekilde tabir etmek gerekirse şirket veya kurum her zaman düzenli bir şekilde işler ve hiçbir hususta aksaklık meydana gelmez. Tabii her zaman standart faaliyetler olmayıp bazen beklenmedik durumlarda meydana gelebilir. Risk eğitimi de tam böyle durumlarda işe yarayacak olan bir kalkan gibidir.

ISO 31000 risk yönetimi standartı nedir?

İSO 31.000 risk yönetimi standardı 2018 yılında Mart ayında yenilenmiş ve içeriğinde gerekli değişiklikler yapılmıştır. Her ne kadar risk yönetimi belirli standartlara uygun olarak değerlendirilirse de her firmanın kendine uygun tarzı ve düzeni bulunur. Bu sebeple risk yönetim standardı da o firmanın tarzına ve yönetim şekline göre şekillenecektir. Zira standart olan her şey değişiklik gösterdiği gibi belli bir düzeni olan şirketlerin yönetiminde de değişiklik meydana gelebilir. Böyle durumlarda şirketin kendisine toparlayabilmesi veyahut da eski düzenini bozmaması için güncellemeleri ve kendilerine yenilik uygulamaları gerekebilir. Bu da ancak risk yönetim standartını en iyi bilmekle gerçekleşecektir.

Risk yönetim eğitiminin gereklilikleri

İSO 31.000 risk yönetim eğitimi alan yöneticiler veya baş sorumlular bunun sonucunda meydana gelebilecek her türlü riske karşı güçlü olacaklardır. Risklere karşı önlem her zaman şirketin ilk kurulduğu zamanda hatta daha öncesinde alınmaya başlanmalıdır. Zira herhangi bir firmanın başına beklemediği bir olay geldiği zaman savunmaya geçmesi onların işlerinde aksaklık meydana getireceğinden dolayı bu eğitimi alan kişilerin düzeni oluştururken bu riskleri göz önünde bulundurması ve ona göre performans sergilemesi gerekir. Yine aynı şekilde her ne kadar risk yönetim eğitimini şirketin baş sorumlusu alsada kendisine bu eğitimi vereceği ve şirketin kendisine has olan düzeninin bozulmadan işleyişine devam edebilmesi için gerekli hususları onlara bildireceği bir ekip gereklidir.

Kadro ile birlikte baş sorumlu olan kişi her daim takipte kalarak şirketin bütün verilerini ve düzenini incelemeli ve herhangi bir aksaklığın meydana gelmesine izin vermemelidir. İSO 31.000 risk yönetim eğitimini aldıktan sonra bu belgeyi de alarak şirketin aslında ne kadar güvenilir ve her riske karşı tetikte olduğunu da hem rakiplerine, hemde müşterilere göstermiş olur. Bu da şirketin değerini arttırır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
bonus veren siteler Betboo