Yerlikaya'nın diplomasının sahte olduğuna dair haberlere erişim engeli

İstanbul Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliği, eski milli güreşçi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hamza Yerlikaya’nın lise diplomasının sahte olduğu haberlerine erişim...

Yerlikaya'nın diplomasının sahte olduğuna dair haberlere erişim engeli
Yerlikaya'nın diplomasının sahte olduğuna dair haberlere erişim engeli

Kararı Erişim Sağlayıcıları Birliğine ileten mahkeme, karar ekinde listelenen onlarca haber içeriklerinin kaldırılmasını istedi.

Hamza Yerlikaya'nın başvurusu ile erişim engeli kararı alan mahkeme, kararını olayın (diplomanın sahteliği) 25 yıl önce yaşandığını belirterek "unutulma hakkı"na dayandırdı.


Karar, internet haber sitelerinde konuyu gündeme getiren ve ardından yaşanan tartışamalara değinen onlarca haberin yanı sıra çok sayıda Youtube vidoesunu da kapsıyor.

YERLİKAYA SİYASİ VE MEDYATİK BİRİ DEĞİLMİŞ

Kararda ilginç detaylar da yer aldı.

Mahkeme, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hamza Yerlikaya'nın siyasi ve medyatik bir kişiliğe sahip olmadığını ileri sürerek, bu konudaki haberlerin itibarını zedelediğini belirtti.

Mahkeme kararında "Kamu yararı bakımından siyasi veya medyatik bir kişiliğe sahip olmayan başvurucu hakkında internet ortamında yayınlanan haberlerin kolaylıkla ulaşılabilirliğinin başvurucunun itibarını zedelediği açıktır." ifadeleri yer aldı.

Mahkeme, istatistiki ve bilimsel amaçlar yönünden bu bilgilere (Yerlikaya'nın diploması) internet ortamında kolaylıkla ulaşılmayı gerekli kılan bir neden bulunmadığını öne sürdü.

Yerlikaya'nın sahte diplomayı kullanmakla ilgili yargı kararında hükmün ertelendiğini hatırlatan mahkeme, erteleme süresinin iyi halle geçmesinden dolayı mahkumiyetin "esasen vaki olmamış sayılacağını" belirtti.

2001'DEKİ DAVADA SAHTE DİPLOMA KABUL EDİLMİŞ, HÜKÜM ERTELENMİŞTİ

Hükmün ertelendiği Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2001’de verdiği gerekçeli kararında şunlar kaydedilmişti:

“Güreş sporunda dünya ve olimpiyat şampiyonu olan sanık aşamalardaki savunmalarında tanımadığı bir şahsın kendisine gelerek neden yüksek tahsil yapmadığını sorduğunu, ortaokul mezunu olduğunu, lise mezunu olmadığından yüksek tahsil yapmadığını söylediğini, diğer şahsın bunu hallederiz diye söylediğini daha sonra bu şahsın İmrahor Meslek Lisesi’nden alınmış diplomayı kendisine getirerek verdiğini, bu diploma ile Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na kaydını yaptırdığını savunmuştur. Sanığın kullandığı diplomanın sahte olup bu, sahteliği yapanlarla dayanışma içine girdiğine, bu suça katıldığına dair herhangi bir delil yoktur. Mevcut delil durumuna göre ancak sanığın sahte olan diplomayı bilerek kullandığı söylenebilir.”“... Sanığın daha önce bir aftan veya koşullu salıvermeden yararlanmamış oluşu gözetilerek sanık hakkındaki kamu hukuku davasının kesin hükme bağlanmasının ertelenmesine, sanığın 5 yıl içerisinde aynı cins veya daha ağır şahsi hürriyeti bağlayıcı cezayı gerektiren bir suç işlediği takdirde kovuşturmanın sürdürülmesi için karar örneğinin Cumhuriyet Başsavcığı’na gönderilmesine. ...”
Yerlikaya'nın diplomasının sahte olduğuna dair haberlere erişim engeli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.