Eski Merkez Bankası Başkanı: Eksi rezerve yol açan ekip hesap vermeli

Eski Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, yeni Başkan Ağbal’ın Merkez Bankası Para Politikası Kurulu ekibinin rezervlerin erimesine sebep olduğunu söyleyerek, kamu...

Eski Merkez Bankası Başkanı: Eksi rezerve yol açan ekip hesap vermeli
Eski Merkez Bankası Başkanı: Eksi rezerve yol açan ekip hesap vermeli


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) eriyen rezervleri hala gündemde. Eski Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, eksi rezervlere yol açan ekibin yeni başkan Naci Ağbal’la devam ettiğini söyleyerek, “Bu ekip döviz kime, kaça, nasıl satıldı hesabını vermeli” dedi.

Merkez Bankası’nın 2006-2011 döneminde Başkanlığını yapan İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, Naci Ağbal’ın “eksi rezerve sebep olan” Para Politikaları Kurulu (PPK) üyeleri ile yola devam ettiğine dikkat çekti.


Yılmaz, “Merkez Bankası Para Politikası Kurulu eksi rezerve sebep olan bir kurul. Bunu yapan heyet hâlâ görevinin başında. Bu işi buraya getiren arkadaşların çıkıp bir açıklama yapmaları lazım ya da hükümetin bir rapor isteyip onların bunu niye ve nasıl yaptığını kamuoyu ile paylaşmaları lazım. O yetkililer orada olduğu sürece Naci Bey tek başına bu heyetle nasıl yol alır, bilemiyorum” diye konuştu.

“Döviz kime, kaça, nasıl satıldı? Hangi mekanizma ile satıldı? Merkez Bankası satmadığına göre, Merkez Bankası’nın dövizini kim, hangi mekanizma ile nereye aktardı?” sorularının cevaplanmaya muhtaç olduğunu kaydeden Yılmaz, “Biliniyor ki kamu bankaları sattı. Bu el değiştirmeyi, ödeme emirlerini kim verdi ve Merkez Bankası hesabından çıkıp da alanların hesabına nasıl gitti? Bunların bilinmesi lazım” diye konuştu.

Yılmaz, “Merkez Bankası da döviz satarak kuru belli bir seviyede tuttuğu için yabancılar ballı börekli kâr yazdılar ve çıkıp gittiler. Dolayısıyla bir miktarı da buraya gitti, geriye kalanı da bütün bu olana bitene rağmen hâlâ döviz almaya çalışan ve devletine, yönetimine, ulusal parasına güvenmeyen yerleşik vatandaşın döviz tevdiat hesaplarında birikti. Vatandaş döviz almaya devam ediyor, döviz tevdiat hesaplarında yaklaşık 250 milyar dolar birikti” açıklamalarını yaptı.

SAYIŞTAY’A ÇAĞRI

Yılmaz, “Şimdi Sayıştay’ın bence oraya gidip, ‘Eksi rezerve neden ve nasıl gelindi?’ diye sorma zorunluluğu, görevi vardır. Bence oraya gitmeli ama göndermeyeceklerini de biz biliyoruz. Ama başkan kendisi inisiyatif alıp, bir müfettiş ile inceleme yapabilir” değerlendirmesinde bulundu.
Eski Merkez Bankası Başkanı: Eksi rezerve yol açan ekip hesap vermeli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.