ABD’li yatırımcıların çıktığı Borsa İstanbul’da zirveye Katar yerleşti

Borsa İstanbul’a ortak olan Katar’ın borsadaki yatırımlarını artırması dikkat çekti.

ABD’li yatırımcıların çıktığı Borsa İstanbul’da zirveye Katar yerleşti
ABD’li yatırımcıların çıktığı Borsa İstanbul’da zirveye Katar yerleşti

Borsa İstanbul’da Katarlı yatırımcıların portföy büyüklüğü 13 milyar 669 milyon dolara çıkarken, ABD’li yatırımcıların portföy büyüklüğü ise 7 milyar 375 milyon dolara indi.

Borsa İstanbul’da en yüksek portföy değerine sahip yabancı yatırımcı sıralamasında Katar, ABD’yi sollayarak tepeye yerleşti. Katarlı yatırımcıların portföy büyüklüğü 13 milyar 669 milyon dolara çıkarken, 5 milyar dolarını götüren ABD’li yatırımcıların portföy büyüklükleri ise 7 milyar 375 milyona indi.


ABD’Lİ YATIRIMCILAR TÜRKİYE’DEN ÇIKIYOR

Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’ın haberine göre Kasım ayında Borsa İstanbul’un (BIST) yüzde 10’luk payı Katar devletinin yatırım fonu Katar Yatırım Otoritesi’ne satılırken, Borsa İstanbul’da da portföyü olan yabancı yatırımcılar arasında Katar, ABD’yi sollayarak birinci sıraya oturdu. 2020 yılının üçüncü çeyreği itibarıyla ABD’de yerleşik yatırımcıların BIST’teki portföy yatırımlarını yarıya yakın düşmesi dikkat çekti. BIST’te ABD’li yatırımcıların portföy büyüklüğü 2019 Eylül sonunda 12 milyar 517 milyon dolardan, bu yıl aynı dönemde 7 milyar 375 milyon dolara, İngiltere’nin portföy büyüklüğü 5 milyar 766 milyon dolardan 3 milyar 617 milyon dolara indi.

HER ÜÇ YATIRIMCIDAN BİRİ KATARLI

2020 Eylül itibarıyla 2019 sonuna göre yabancı yatırımcıların portföy değeri içerisinde Katar’ın payı yüzde 20’den yüzde 36’ya yükseldi. Bu dönemde Borsa İstanbul’da Katarlı yatırımcıların portföy büyüklüğü 13 milyar 669 milyon dolara çıktı, geçen yıl aynı dönemde bu rakam 5 milyar 735 milyon dolardı. Bu yılın üçüncü çeyreğinde ABD’nin payı yüzde 26’dan yüzde 20’ye, İngiltere’nin payı ise yüzde 14’ten yüzde 10’a geriledi. 2019 yılı sonunda dördüncü sırada yer alan Birleşik Arap Emirlikleri’nin ise yatırımlarıyla bu dönemde ilk 15 ülke arasına girememesi dikkat çekti.

YABANCI PAYI YÜZDE 48’E İNDİ

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) ile TÜYİD Yatırımcı İlişkileri Derneği’nin Ocak-Eylül 2020 Borsa Trendleri Raporu’na göre, üçüncü çeyrekte Borsa İstanbul’da 1.7 milyar dolar net yabancı satışı yaşandı. Yabancı yatırımcıların piyasa değerindeki payı ise 16 yıl sonra ilk kez yüzde 50’nin altına düşerek yüzde 48’e geriledi. Yabancıların elindeki hisse senetlerinin toplam değeri 293 milyar TL oldu. Türkiye’ye gelen doğrudan yabancı sermaye girişi de 2015’te 19 milyar dolar civarındayken bu yılın ocak-eylül döneminde 5 milyar dolar seviyesine geriledi. 2020’nin ilk yarısında yabancı yatırımcıların TL tahvil piyasasından çıkışları 7 milyar doları aştı.
ABD’li yatırımcıların çıktığı Borsa İstanbul’da zirveye Katar yerleşti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
bonus veren siteler Betboo