YEREL HABERLER
Giriş Tarihi : 29-12-2020 10:29   Güncelleme : 29-12-2020 10:29

Yılbaşı geleneğinin tarihçesi | Video

Son Dakika Haberleri İnternet - Yılbaşı kutlamalarında bazı gelenekler vardır. Ağaç süslemek ya da hediye vermek. Peki bu geleneklerin tarihi ne zamana dayanıyor?

Yılbaşı geleneğinin tarihçesi | Video

Noel babalar ortaya çıkmış, çam ağaçları süslenmişse bu 31 Aralık yaklaşır demektir.Yani yeni bir yıl bizi bekliyordur. Artık küresel bir gelenek haline gelen bu ritüellerin tarihi ne zamana dayanıyor?

Arkeolog Murat Sav bu soruya, "Sümerlere kadar inen bir geçmişi var milattan evvel 3 binli yıllar olarak kabul ediliyor. Ki o yıllarda daha çok, çok tanrılı bir inanç söz konusu olduğu için güneş de tanrılardan biri olarak kabul ediliyor." yanıtını veriyor.

Ve tarihçilere göre zamanında güneşin, sürekli karanlıkla savaş halinde olduğuna dair bir inanç var. Sav, "Bu savaşın kazanıldığına dair inançta günlerin uzamaya başlamasıyla eş kabul ediliyor bu da 21 Aralık'a denk geliyor. 31 Aralık'dan ziyade daha eskiden Sümerler zamanında 21 Aralık ön planda."

PEKİ YILBAŞI NE ZAMANDAN BERİ 31 ARALIK'TA KUTLANIYOR?

"Zamanın Roma İmparatoru olan Sezar İskenderiyeli bir bilim adamı olan Sosigenesle yeni bir takvim planlaması yapmasını ister Ve bu şekilde güneş takvimi oluşturulur. Fakat Sosigenes yılbaşı tarihini 1 Mart olarak kabul eder. Fakat Sosigenes daha sonra yılbaşı tarihini öne çeker ve 1 Ocak'a kaydırır."