Esnaf 2021’de tüm kurumların kiralara zam yapmamasını istedi

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, birçok kalemde ödemesi olan esnafa en azından kiralarda 2021 yılında artış yapılmamasının bir nebze de olsa nefes aldıracağını belirtti.

Esnaf 2021’de tüm kurumların kiralara zam yapmamasını istedi
Esnaf 2021’de tüm kurumların kiralara zam yapmamasını istedi editor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamayla vakıf kiracısı olan esnafa kira artışı yapılmaması ile ağustos ayı öncesi kira borçlarının faizlerinin silinmesi kararının, diğer kurumlara da örnek olması gerektiğini vurguladı.

"VAKIF KİRALARINA ZAM YAPILMAMASI TÜM KURUMLARA ÖRNEK OLMALI"

Palandöken, konuyla ilgili olarak “TBMM’de görüşülen ve genelge ile de duyurulan, pandemi nedeniyle faaliyetleri durdurulan veya kısıtlanan vakıf kiraları için kira artışının yapılmayacağı açıklamasının belediyeler başta olmak üzere diğer kurum ve esnaf kiracısı olan dükkan sahiplerine de örnek olmasını diliyorum. Esnafımıza 2021 yılında kira artışı yapılmaması, borçlardan doğan icraların durdurulması gibi adımlar önemli ölçüde nefes aldırır. Kararın alınmasında emeği geçen herkese esnafımız adına teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“KİRADAN DOLAYI İCRAYA VERİLMEK DURDURULMALI”

Pandemi sürecinde ekonomik olarak dar boğazdan geçen esnafa kira artışı yapılmaması ve borçlardan doğan icralardan vazgeçilmesi gibi konularda destek olunması gerektiğini belirten Palandöken, şunları aktardı:

“TBMM’de ekonomik ve sosyal hayatla ilgili bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kabul edilen kanun teklifinde, mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ve mazbut vakıflara ait taşınmazlardan yapım, onarım ve yenileme karşılığı kiralananlar hariç, kira dönemi kısmen veya tamamen 2027 yılını kapsayan kira sözleşmelerinde kira artışı yapılmayacağı maddesini olumlu karşılıyoruz. Pandemi sürecinde kazancı düşen ve ekonomik anlamda dar boğazdan geçen esnaf ve sanatkarımız için bu kararın belediyeler başta olmak üzere esnaf kiracısı olan özel mülk sahiplerine de örnek olması gerekiyor. Birçok kalemde ödemesi olan esnafımıza en azından kiralarda 2021 yılında artış yapılmaması bir nebze de olsa nefes aldırır.

"KİRA BORÇLARINDAN DOĞAN FAİZLERDEN VAZGEÇİLMELİ"

Bununla birlikte 31 Ağustos 2020 tarihinden önceki kira borçlarına ait faizlerden vazgeçilmesi kararı da sevindirici bir karar ve her dükkân sahibi kişi veya kurumlar da bu icra dosyalarını durdurmalı.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.