Şikayetler raporlaştırıldı: 5 kez kalp krizi geçiren mahkum tedavi edilmiyor

Türkiye'deki tutuklu ve tutuklu yakınlarıyla ilgili araştırmalar yapan Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) Aralık 2020'de kendilerinin danışma...

Şikayetler raporlaştırıldı: 5 kez kalp krizi geçiren mahkum tedavi edilmiyor
Şikayetler raporlaştırıldı: 5 kez kalp krizi geçiren mahkum tedavi edilmiyor

Rapora göre mahkumların çoğunluğu tutuklu bulundukları koğuş ve hücrelerde özellikle hijyen, beslenme, sağlık hakkına erişim, Covid-19 salgını sebebiyle oluşturulan karantina koğuşlarının durumu başlıkları altında onlarca sorunla yüzleşiyor.

Hapishanelerin genel durumuna bakıldığında en çok gelen şikayetler koronavirüs salgını sonrası koğuşların yeterli derecede dezenfekte edilmemesi, kalabalık sebebiyle koğuşlarda temiz hava akışının sağlanamaması, hapishanelerde havalandırmaların keyfi olarak geç açılması, kaloriferlerin yeterince yanmaması, bazı hapishanelerde infaz koruma memurlarının sayım sırasında sosyal mesafeye uymaması ve maske takmaması gibi konular.


BİRÇOK HAPİSHANEDE MAHKUMLARA SABUN VE DEZENFEKTAN VERİLMİYOR

Euronews'in aktardığına göre, CİSST'nin şikayet listesinde Covid-19 sonrası mahkumların büyük çapta hijyen sorunu yaşadığı görülüyor.

Buna göre birçok mahkum sabun, dezenfektan ve çamaşır suyu gibi temel temizlik malzemelerine ulaşmakta zorluk çekiyor.

Bazı hapishanelerde ücretsiz dağıtılan temizlik malzemeleri bazı yerlerde ücretle satılıyor.

Birçok cezaevinde banyo ve tuvaletler oldukça kirli ve sular sık sık kesiliyor.

Banyo yapmak için verilen sıcak su da oldukça yetersiz.

YEMEKLER YETERSİZ VE HİJYENİK DEĞİL, BİRÇOK YEMEK DOĞRUDAN ÇÖPE GİDİYOR

Cezaevlerinden gelen en önemli şikayetlerden biri de verilen yemeklerin kalitesizliği, hijyenik olmaması ve miktar bakımından yetersiz oluşu.

Bu sebeple birçok mahkum gıda ihtiyacını kantinlerden karşılıyor.

Kantinlerde çeşit az ve fiyatlar pahalı.

Önceden yemeklerde karbonhidrat ve et dengesi sağlanırken, şimdilerde pilav ve makarna gibi yiyeceklerin ağırlıklı olarak verildiği gelen şikayetler arasında.

Birçok mahkum verilen yemeklerin doğrudan çöpe gittiğini belirtiyor.

Bazı hapishanelerde 15 kişilik koğuşlara 10 adet meyve dağıtılıyor ve maddi durumu yetersiz mahkumlar kantinden takviye olarak meyve ve sebze alamıyor.

HASTANEYE KALDIRILAN MAHKUMLAR 'YER YOK' DİYE GERİ GÖNDERİLİYOR

Covid-19 salgını döneminde mahkumların en çok dert yandıkları sorunlardan biri de sağlık hakkına erişimde güçlük çekmeleri.

Bazı hapishanelerde revire doktorların gelmediği, hasta olan mahkumların gerekli ilaçları alamadığı, koronavirüs belirtileri gösteren mahkumların test olamadıkları, bazı hapishanelerde hastane randevularının iptal edildiği, ameliyat tarihi gelen mahpusların randevularının da hastane sevklerinin yapılmaması sebebiyle ertelendiği gibi birçok sağlık sorunu bulunuyor.

Hastaneye sevk edilen ağır hasta mahpusların ya da acile getirilen hastaların hastanede yer yok denilerek hapishaneye geri gönderildiği de diğer önemli şikayetler arasında yer alıyor.

5 KALP KRİZİ GEÇİREN MAHKUMUN PANDEMİ SÜRECİNDE TEDAVİSİ YAPILMADI

CİSST'in raporunda Ödemiş, Elazığ, Diyarbakır gibi şehirlerde yer alan cezaevlerinde kalan Mehmet Salih Filiz, Deniz Yıldırım, Abdulsamet Durak ve Mehmet Emin Özkan gibi kanser ya da kalp krizi geçirmiş mahkumların yeterli tedaviyi göremedikleri ve bu sebeple de durumlarının giderek ağırlaştığı yönünde bazı bilgiler de yer alıyor.

Örneğin vücudunda yüzde 87 oranında fonksiyon kaybı olan Mehmet Emin Özkan tek başına bakımını üstlenemiyor.

Aynı koğuşta yer alan oğluysa daha önceden babasının bakımını üstlenirken kendi isteği dışında başka bir hapishaneye sevk edilmiş.

Özkan şimdiye kadar 5 kalp krizi ve 4 anjiyo geçirmiş ve ailesi mahkumun durumuyla ilgili haber alamıyor.

Pandemi sürecinde, risk grubunda olan ve hiçbir tedavisi yapılamayan, Özkan’ın Adli Tıp Kurumu başvurusu da reddedilmiş.

Rapora buradan ulaşabilirsiniz
Şikayetler raporlaştırıldı: 5 kez kalp krizi geçiren mahkum tedavi edilmiyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
bonus veren siteler Betboo