Akkuyu Nükleer santralda çatlak zemin iddiası: Acilen teknik inceleme yapılmalı

Akkuyu Nükleer Santralı’nın zemininde meydana gelen çatlaklara ilişkin tartışmalar sürerken şirketten yalanlama geldi. İMO Mersin Şubesi ise yaptığı açıklama...

Akkuyu Nükleer santralda çatlak zemin iddiası: Acilen teknik inceleme yapılmalı
Akkuyu Nükleer santralda çatlak zemin iddiası: Acilen teknik inceleme yapılmalı


Akkuyu Nükleer Santralı’nın reaktör koyulacak alanda meydana gelen çatlak iddiaları üzerine açıklama yapan İnşaat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi, uzman kişilerce acilen teknik inceleme yapılması gerektiğini belirtti.

Nükleer Santral için hazırlanan çevresel etki değerlendirme (ÇED) raporunun yanlışlarla dolu olduğu hatırlatılan açıklamada, “Bugün gelinen noktada, uyarılarımızın dikkate alınmamasının oluşturabileceği vahim sonuçların belirtileri ortaya çıkmaya başlamıştır. Nükleer santrallar güvenlik riskleri nedeniyle proje yönetimi ve denetimi açısından diğer santral projelerine göre özellik gösteren santrallardır” ifadeleri yer aldı.


Açıklamada, nükleere neden hayır dedikleri şu şekilde sıralandı:

* Projenin iş sahibi ve yatırımcısı Akkuyu Nükleer A.Ş. projeyi yönetmek üzere özel olarak kurulmuş bir şirkettir. Proje de yap-sahip ol–işlet modeli bir projedir. Yani yap-işlet-devret modeli değildir. Şirketin yüzde 51 hissesi her zaman Rosatom şirketine ait olan Rusya kontrolünde bir şirkettir. Hisselerin en az yüzde 51’i Rus şirketlerine ait olacak ve yüzde 49’a varan hisseler dış yatırımcılara satılabilecektir. Yani tamamen yabancı bir şirkettir. Mersin’imize, ülkemize yapılan bu yatırım sanıldığı gibi yerli ve milli değildir.

* Nükleer santralların bulunduğu civarda yaşayanlarda kanser vakalarında yüzde 400’lük artış görülmektedir. Genetik mutasyonlar sonucu normal olmayan doğumlar ve yaygın lösemi hastalıklarının gözlenmektedir.

* Yüzlerce yıl doğa ve insan sağlığını riske sokacak şekilde depolanan nükleer santral atıklarının dünya üzerinde henüz lisanslı bir nükleer atık depolama tesisi yoktur ve nükleer atıklar için ise hala çözüm üretilememiştir.

ŞİRKET YALANLADI

Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından yapılan açıklamada nükleer santralda çatlak oluştuğu iddiasının gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Açıklamada, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır çatlak zemine ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Konuya ilişkin paylaşılan videonun ilk bölümünde yer alan görüntüler, Akkuyu NGS tesisi kapsamındaki bina ve yapılara ait değildir. Bu görüntülerin Akkuyu NGS inşaat sahasında bulunan yolun ve özel bir alanın bir kısmına ait olduğu görülmektedir. Herhangi bir binanın temeli olmayan bu beton yüzeyin üzerinde büyük bir iş makinesinin izleri görünmektedir. Ayrıca bu tür makinelerin beton zemin ve temelin üzerine çıkması mümkün değildir” ifadeleri kullanıldı.
Akkuyu Nükleer santralda çatlak zemin iddiası: Acilen teknik inceleme yapılmalı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.