Zamanın son trendi seramik işçiliği

Son dakika ekonomi haberleri - Gelişen teknolojiyle birlikte Anadolu’nun binlerce yıllık tarihinden gelen ve zengin bir mozaik oluşturan geleneksel el sanatları unutulmaya yüz tuttu. El yapımı seramik işçiliği de eşsiz bir kültürel miras olmaktan çıkan meslekler arasında yer aldı. Son zamanlarda çamuru sanata dönüştüren seramik işçiliği...

Zamanın son trendi seramik işçiliği
Zamanın son trendi seramik işçiliği

Hem boş zamanlarını değerlendirmek, hem de aile bütçesine katkıda bulunmak isteyen kadınlar, aldıkları seramik işleme eğitimlerinin ardından kurdukları küçük atölyelerde el emeği göz nuru ile üretime başladı. Fakat piyasada ayakta durabilmek ve seramik üreticisi büyük işletmelerle başa çıkabilmek için ürünlerini sunabilecek bir pazara ihtiyaçları vardı. Toplumda kültürel sanata olan ilginin artmasının yanı sıra el yapımı ürünlerin daha sağlıklı olduğunu göz önünde bulunduran Alegori Mimarlık, tamamen doğal olarak elde edilen vazo, çaydanlık, kupa ve kedi-köpek mama kabı gibi el yapımı seramik eşya sektöründe oluşturduğu pazarla, üretici kadınların hem piyasada olmasını sağladı hem de heveslerini artırdı.

Tamamen el işçiliğine dayalı olan hijyen seramik eşyalar sınırlı sayıda üretilse de kadınlar, gecelerini gündüzlerine katarak hiçbir sipariş boş çevirmiyor. 

Zamanın son trendi seramik işçiliği - Güncel Ekonomi Haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
bonus veren siteler Betboo