İsa Tinted Nedir?

Ülkemizde tavuk üreticiliği yapmak isteyen ve bunun sonucunda köy tavuğu yetiştirmek isteyenlerin tercih edeceği bir tavuk ırkıdır.

İsa Tinted Nedir?
İsa Tinted Nedir? editor

Ülkemizde tavuk üreticiliği yapmak isteyen ve bunun sonucunda köy tavuğu yetiştirmek isteyenlerin tercih edeceği bir tavuk ırkıdır. isa tinted salma yumurta dediğimiz tavuk yetiştiriciliğinde çok tercih edilen bir ırktır. Diğer tavuklara göre fiziki yapısal özellikleri kuvvetli olan ve %98 oranında daha fazla yumurtlayan, az yem kullanan ve dayanıklı olması özelliği ile çok fazla tercih sebebidir. Kayseri Yarka sitesinden bu tavuk türü hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

İsa Tinted Neden Tercih Edilir?

Salma yumurta tavukçuluğu yapmak isteyenler en çok tercih ettiği ırklardan olan tinted tavuk Fransa kökenlidir. Diğer tavuk cinslerine göre %98 daha fazla yumurtlama verimliliğine sahiptir. Yapısal olarak daha dayanıklıdır. Ayrıca çok fazla yem sarfiyatı olmaz. Bu yüzden de maliyet açısından yüksek kapasiteli kar elde etmek için bire birdir. Tercih nedenlerinin arasında bu ana özelliklerinin dışında köy yumurtası tadında ve görünümünde XL yumurta verme özelliğine sahiptir.

İsa Tinted Tarihçesi

1978 yılında Fransız Araştırma Enstitüsü uzmanların tarafından geliştirilerek hibrit yöntemi ile üretimine başlanmıştır. Safkan bir yumurta tavuğu ırkıdır. İsmini üretimini gerçekleştiren İnstitut Selection Animale firmasının baş harflerinden almıştır. Tinted yarka satışı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok fazladır. Ülkemiz iklim koşullarına çok kolay adapte olabilen bir tavuk ırkıdır. Sizde yaşam gücü ve yumurta verimliliği yüksek olan bu tavuk ırkına sahip olmak istiyorsanız Kayseri Yarka sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
403 Forbidden

403 Forbidden


openresty