Kurumsal Sunumlar

Kurumsal sunum işletmelerin kendilerini tanıtmak, ürünlerini tanıtmak veya aldığı kararları anlatmak için yaptığı etkili anlatımlardır.

Kurumsal Sunumlar
Kurumsal Sunumlar editor

 

Kurumsal sunum işletmelerin kendilerini tanıtmak, ürünlerini tanıtmak veya aldığı kararları anlatmak için yaptığı etkili anlatımlardır. Sunumların dinleyicilerin dikkatini çekmesi ve onların katılımını arttırması için bazı gereklilikleri vardır. Etkili ve başarılı bir sunum hazırlanabilmesi için sunumda bir ana mesaj olmalıdır.

Dinleyicilerin hatırlamasını istediğiniz kilit noktaların üzerinde durulmalıdır. Aynı zamanda bu mesaj kısa ve öz olmalıdır. Sunum yapıldığı süre boyunca önemli yerler gerektiği kadar tekrar edilmeli ve akılda kalıcılığı sağlanmalıdır. Ancak bunun dozunda yapılması önemlidir aksi takdirde sunum akıcılığını yitirir.

Etkili Sunum Hazırlamak

Sunumda en önemli noktalardan biri bir tema olmasıdır. Ana mesaja uyumlu olan tema, sunumu şekillendirmenizi sağlar. Basit ve anlaşılır cümleler kullanılmalı ve teknik anlamı bulunan anlaşılmayacak kelimeler çok sık kullanılmamalıdır. Mesajı doğru ve kalıcı şekilde iletebilmek için sunum görsellerle desteklenmelidir. Bu, anlatılanların %55 daha fazla akılda kalmasını sağlar.

Anlatılan konuyla ilgili örnekler, benzerlikler verilmelidir. Aynı zamanda sunum bitimi de insanların aklında kalan en önemli bölüm olduğundan son kez mesaj vurgulanmalı, giriş kısmına dönerek son kısımda tüm anlatılanlar desteklenmelidir. Özgün Özpınar Sunum Stüdyosu en etkili sunumları sizin için hazırlar.

Kurumsal Sunumlarda Tasarım

Kurumsal sunumlarda yaratıcılık ön plana çıkarılarak yaratıcı sunumlar hazırlanmalıdır. Sunumda seçilecek şablon sade ve anlatılanları gölgelemeyecek yapıda olmalı, kullanılan yazı tipi de anlaşılır olmalıdır. Tasarım yaparken başlık, gövde kutuları doğru yerlerde konumlanmış olmalı ve yazı boyutu da buna göre ayarlanmalıdır.

Yaratıcı sunum hazırlayabilmek için seslendirmelere, ses efektlerine de yer verilmeli ve anlatılanların akılda kalıcılığı arttırılmalıdır. Etkili sunum yapabilmek için gerekli olan şey konuya hâkim olmanın yanında, sunumun destekleyicileridir. Bunlar grafik, tablo, resim, ses veya video olabilir. Bunların sunumdaki yerleri de tasarım açısından önemlidir. Anlatılan konuyla uygun olan içerikler doğru sayfalarda ve belirli büyüklükte olmalıdır.

Kurumsal Sunumlarda İletişim Araçlar

Kurumsal sunumların etkili olabilmesi hem yöneticiler hem de müşteriler açısından önemlidir. Yöneticilerinize yaptığınızı sunumlarda, sunumun gerekliliklerini bildiğinizi ve konuya hâkim olduğunuzu göstermeniz gerekir. Aynı şekilde müşterilerinize yaptığınız tanıtım veya pazarlama sunumlarında da yaptığınız işe olan bağlılığınız ve profesyonelliğiniz hazırladığınız sunum sayesinde belli olur.

Sunum esnasında kullanacağınız dokunmatik ekran, uzaktan kumanda gibi araçlar da sunumun interaktif olmasını sağlayarak dinleyicilerin her an odağında sunumun olmasını sağlar. Sunum yapılırken yalnızca slaytlardaki içerikler değil aynı zamanda mimikler de konuşmalıdır. El hareketleriyle yapılan anlatımlar daha akılda kalıcı olacaktır. Sunum içerisinde göstermek istediğiniz tablolar, grafikler gibi içeriklerde önemli yerleri gösterebilmek için çubuk da kullanılarak dinleyicilerle olan iletişim desteklenebilir.

Video animasyon sunumlar, yaratıcı tasarımlar, kurumsal kimliğe uygun sunum içeriklerinin hazırlanması, interaktif sunumların oluşturulması için Özgün Özpınar Sunum Stüdyosu’ndan yardım alınabilir. Bu sayede en başarılı sunumlara imza atabilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx