Biyomalzemeler Ne İşe Yarar?

Günümüz koşullarında oldukça büyük bir gelişme sağlayan diğer bilim dalı ise biyomalzeme bilimidir.

Biyomalzemeler Ne İşe Yarar?
Biyomalzemeler Ne İşe Yarar? editor

Günümüz koşullarında oldukça büyük bir gelişme sağlayan diğer bilim dalı ise biyomalzeme bilimidir. Biyouyumluluk testleri ve Biyomalzemeler genellikle en çok tıbbi uygulama yerlerinde kullanılmakla beraber biyoteknoloji alanı içerisinde de kullanılır. Biyomalzemeler daha çok medikal alan için önemli bir yere sahip olur. İnsan vücudu için her zaman çeşitli yerlerde kullanılabilir.

Biyomekanik testleri ve biyomalzemelerin asıl amacı insan vücudunda yer alan canlı dokuların görevlerini yerine getirmek için kullanım sağlayan doğal veya sentetik malzemelerden oluşur. Bu malzemeler devamlı olarak ya da belirli bir süre için vücut içerisinde akışkanlar ile temas haline geçer. Vücudun ise bu malzemelere nasıl bir tepki gösterdiği farklı olabilir. Böyle durumlarda Laboratuvar Techcert sitesinden bilgi alabilirsiniz.  

Biyouyumluluk Nedir?

Biyouyumluluk kullanım süreci içerisinde malzemenin, vücut sistemine en iyi şekilde cevap verebilmesi, vücut ile uyum sağlama, kendini çevresi içerisine alan dokuların normal fonksiyonlarına engel olmama ve iltihaplanma gibi durum ile karşılaşmama yeteneği ile tanımlanabilir. Mikrobiyolojik testler son yıllar içinde, biyomalzeme doku etkileşimi için önemli bir çalışmalara tabi tutuluyor.

Bu çalışmalar sonucunda vücut için doğal dokuları, tekrardan yapılandırma yöntemi ile biyouyumlu malzemelerin geliştirildiği aşikâr bir durumdur. Kullanım sağlayan Biyouyumluluk yüksek olan malzemeler ise metalik Biyomalzemeler, biyokompozitler, biyoseramikler ve polimer biyomalzemelerdir. Bu gibi durumlarda Laboratuvar Techcert sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx