Çavuşoğlu'ndan Blinken ile görüşmesi sonrası açıklamalar!

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Brüksel'de gerçekleştirilen "NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı"nın ikinci gün oturumu sonrası basın toplantısında konuştu. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile tüm konuları açık bir şekilde

Çavuşoğlu'ndan Blinken ile görüşmesi sonrası açıklamalar!
Çavuşoğlu'ndan Blinken ile görüşmesi sonrası açıklamalar!

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Brüksel'de gerçekleştirilen "NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı"nın ikinci gün oturumu sonrası basın toplantısında konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile tüm konuları açık bir şekilde konuştuklarını ifade eden Bakan Çavuşoğlu, "Görüşmemiz olumlu geçti" dedi.

Çavuşoğlu, "Bütün konuları açık yüreklilikle konuştuk. Bazı konularda görüş ayrılığımız var onları da ele alma konusunda mutabık kalmıştık. Bugün bu konuları da konuştuk. S-400 konusunda şu anda Türkiye'nin bunları satın aldığını tekrar söyledik. Bundan sonraki süreçte başta ABD olmak üzere ihtiyaçlarımızı müttefiklerimizden karşılamak için Türkiye'nin olumlu bir tutum içinde olduğu görüşünü ilettik. Önümüzdeki süreçte Türkiye'de ya da Washington'da daha kapsamlı bir toplantı için mutabık kaldık. Suriye konusunu tüm boyutları ile ele aldık." dedi.

Barış Pınarı'nın ardından ABD ile olan ortak açıklamanın uygulanmadığını dile getiren Çavuşoğlu, "PKK'nın artan saldırılarını da hatırlattık. Suriye'deki siyasi çözümün tüm boyutları ile ele aldık. Irak, Libya konularında NATO ile beraber yapabileceklerimizi ele aldık." ifadelerini kullandı.

"AB'NİN SÖZLERİNİ TUTMASI GEREKİYOR"

Avrupa Birliği'nin verdiği sözleri tutması gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Türkiye'den gerek Avrupa Birliği'nden (AB) olumlu adımlar atıldı. AB'nin artık oyalama yerine şartlı cümleler yerine belli alanlarda somut adımlar atması gerekiyor. Vize serbestisi ve gümrük birliği anlaşmasının güncellenmesi konusu gerçekleşmeli. Bu anlaşmanın güncellenmesini siyasi şartlara bağlamak gerekiyor. AB'nin sözlerini tutması gerekiyor" dedi.

son dakika haberler mevlüt çavuşoğlu antony blinken
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx