Yatmadan önce hangi duaları okuyabiliriz?

İslam aleminde duanın yeri bambaşkadır ve bazı kişiler yatmadan önce dua okumak ister ki güzel uyku uyusun ve sabah hayırlı bir güne başlasın.

Yatmadan önce hangi duaları okuyabiliriz?
Yatmadan önce hangi duaları okuyabiliriz? editor

 

İslam aleminde duanın yeri bambaşkadır ve bazı kişiler yatmadan önce dua okumak ister ki güzel uyku uyusun ve sabah hayırlı bir güne başlasın. Bu yüzden uyumadan önce insanlar dua eda eder ve huzurlu bir şekilde uykusuna dalar. Dua etmek Allah’a şükür etmektir ve insanlar dualarını Allah’a şükretmek için eder. Çoğu insan, yatmadan önce okunacak duaları araştırmaya başladı. Peki uyumadan önce okunacak dualar hangileri? İnsanlar yatmadan önce hangi sureleri okuyabilir?

Yatmadan önce okunacak dualar

Her gece uyumadan önce insanlar dua etmek ister ve insanlar için uyumadan önce okunacak dualar merak konusu haline gelir. Merak edildiğinden ötürü Müslüman topluluklar bir araştırma çabası içine girer. Peki yatmadan önce hangi dua/duaları okumalıyız? İşte uyumadan önce okunacak dua

Uyumadan önce okunacak dua

Okunuşu;

Allahümme eslemtü nefsi ileyke ve veccehtehü vechi ileyke ve fevvadtü emri ileyke ve elce'tü zahri ileyke, rağbeten ve rehbeten ileyke, la melcee ve la menca minke illa ileyke. Amentü bi-kitabike'l-lezi enzelte ve bi-nebiyyike'llezi erselte.

Türkçe Meali;

Allah'ım! kendimi sana teslim ettim. Yüzümü sana çevirdim. İşimi sana ısmarladım. Rızanı isteyerek azabından korkarak sırtımı sana dayadım sana sığındım sana karşı yine senden sığınacak yoktur indirdiğin kitabı ve gönderdiğin peygambere inandım.

Peki yatmadan önce okunacak dualar neler?

Peygamber Efendimiz (s.a.v) yatmadan önce; Fatiha suresi ve tekabülünde bir sure bitirmeyi daha sonrasında ise; "SübhanAllah"(33), "Elhamdülillah"(33),"Allahu Ekber"(34) çekerek tesbihatı bitirmeyi tavsiye etmiştir. Efendimiz bu tavsiyesini evlerine gelen misafir, Hazreti Ali ve Hazreti Fatma (r.a.) olduğu akşam söylemiştir. Sizde uyumadan veya yatmadan önce bunları eda edebilir ve huzurlu bir şekilde güzelce uykuya dalabilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx