Su Sondajı Neden Yapılır?

Su sondajı işlemi yer altında belli bir derinlikte yer alan suya ulaşmaktır

Su Sondajı Neden Yapılır?
Su Sondajı Neden Yapılır? editor

Su sondajı işlemi yer altında belli bir derinlikte yer alan suya ulaşmaktır. Bu suyu pompa yardımı ile çekmek suretiyle yapılan işlemi su sondajı denir. Su sondajı işlemi zeminin jeolojik yapısına uygun bir şekilde hava sirkülasyonu veya çamur dolaşımı ile yapılan kuyu açma çalışmasının adıdır. Su sondajı işleme sert kayalık ortamlar ve yumuşak zemin nereye göre farklı tekniklerle yapılır.

Sert kayalık ortamlarda kullanılan sondaj tekniği hava sirkülasyonu ile yapılır. Yumuşak zeminlerde ise çamur sirkülasyonu tekniği kullanılarak sondajlama işlemi gerçekleştirilir. Su sondajlama işlemi yapılmadan önce alanın mutlaka uzman ekipler tarafından incelenmesi gereklidir. Neojen sitesinden bu konuda destek alabilrisiniz. Zemin etüdü yaptırılması su sondajı yapılacak olan yer için en verimli konumun seçilmesine de yardımcı olur. 

Su Sondajı Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Su sondajı işlemi yapılmadan önce gerekli olan etüt çalışmasının yaptırılması herhangi bir olası zarardan ve maliyetten kurtarır. Etüt yapılmadan açılan sondaj kuyularında yapılacak olan yatırım ve emek boşa gider. Bu nedenle sondaj kuyusu açılmadan önce zemin etüdü yaptırılması kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Su sondajı yaptırırken mutlaka uzman bir sondaj firması ile anlaşmak önemlidir. Anlaşma yapılacak olan firma çok iyi bir şekilde analiz edilmeli ve firmanın yeterliliği sorgulanmalıdır. Neojen sitesinden su sondajı hizmeti ile bilgi alabilir ve bizden hizmet talebinde bulunabilirsiniz. Firmamız olarak uzman mühendislik kadromuz ile su sondajı hizmeti veriyoruz. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx