Karışık doz aşı mümkün mü? AstraZenecaın ardından Pfizer aşısı...

Koronavirüs aşılarıyla ilgili 'karışık doz aşı' araştırması dikkat çekti. İspanya'da yapılan araştırmaya göre, AstraZeneca aşını yaptırmış kişilere ikinci doz aşı olarak Pfizer aşısının uygulanmalı etkili ve güvenli.

Karışık doz aşı mümkün mü? AstraZenecaın ardından Pfizer aşısı...
Karışık doz aşı mümkün mü? AstraZenecaın ardından Pfizer aşısı...

İspanya'da yapılan bir araştırma, AstraZeneca aşısının ilk dozunu almış kişilere ikinci doz olarak Pfizer uygulamasının güvenli ve etkili olduğunu ortaya koydu.

İspanya'da devlet destekli Carlos III Sağlık Enstitüsü tarafından farklı firmaların ürettiği koronavirüs aşı dozlarının karıştırılmasına ilişkin bir araştırma gerçekleştirildi.

Sputnik Türkiye'de yer alan habere göre, Combivacs isimli çalışmada araştırmacılar, AstraZenaca aşının ilk dozunun ardından ikinci doz olarak Pfizer aşısı uygulanan kişilerde bağışıklık geliştiği sonucuna ulaştıklarını bildirdi. Buna göre, karışık doz aşı uygulanan deney grubundakilerde, yalnızca AstraZenaca uygulanan kontrol grubuna göre, 30 ila 40 kat daha fazla bağışık tepkisi gelişti.

600 kişiyle gerçekleştirilen araştırmada, yalnızca birkaç kişide ciddi yan etkiler görüldüğü belirtildi.

Araştırmanın, nadir görülen kan pıhtılaşması vakaları nedeniyle 60 yaş altının AstraZeneca ile aşılamanın nisan ayında askıya alınmasının ardından başlatıldığı belirtildi. Çalışmanın, hali hazırda ilk doz AstraZeneca aşısı vurulduktan sonra ikinci dozunu alamayan 60 yaş altı kişiler için alternatif tamamlayıcı yollar bulmayı amaçlandığı vurgulandı.

Avrupa'da birçok ülke kan pıhtılaşması nedeniyle AstraZeneca aşısının kullanımını durdurmuştu.

Karışık doz aşı mümkün mü? AstraZeneca'ın ardından Pfizer aşısı yapılırsa... - Son Dakika Dünyadan Haberler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.