Karbon ayak izi nasıl azaltılabilir?

Karbon emiliminin azaltılması özellikle temiz bir çevre oluşturulması için oldukça büyük bir önem arz ediyor.

Karbon ayak izi nasıl azaltılabilir?
Karbon ayak izi nasıl azaltılabilir? editor

Karbon emiliminin azaltılması özellikle temiz bir çevre oluşturulması için oldukça büyük bir önem arz ediyor. Çünkü karbon ozon tabakası ve atmosfer üzerinde ciddi tahribatlara neden oluyor. Özellikle dijitalleşme ve sanayileşme ile birlikle zararlı gazlar ozan tabakasını deliyor. Sular kirleniyor ve havada atıklar oluşuyor. Bu anlamda Avrupa Birliği ülkeleri Avrupa Yeşil Mutabakat adını verdikleri bir bildiri ile karbon emilimini azaltmayı hedefliyor. Green deal adı da verilen bu mutabakat, sadece Avrupa Birliği ülkelerini değil Avrupa Birliği ülkeleri ile ticari faaliyetler yürüten diğer ülkeleri de ilgilendiriyor. Çünkü Avrupa Birliği ülkeleri ile ticaret yapmak isteyen firmalar veya devlet kurumlarının bu mutabakatı gerekliliklerinin yerine getirmesi gerekiyor.

Yeni vergi oranları belirleniyor

Avrupa Birliği karbon vergisi kapsamında ton başına 30 Euro vergi alırken ilerleyen süreçte bu vergi oranının 50 Euro olması planlanıyor. Elbette işletmelere ekonomik anlamda bir külfet oluşturacak bu verginin amacı, az karbon vergisi ödemek maksadı ile işletmelerin karbon ayak izini azaltması oluyor. Bu anlamda uluslararası standardizasyon kuruluşunun da yayınladığı bir standardı bulunuyor. ISO 14064-1 Karbon Yönetim sistemi standardı adı verilen bu standartta işletmelerin karbon emilimini azaltmak noktasında yapacağı adımları ifade ediyor. İşletmelerin bu standarttan akredite olmaları onların Avrupa Birliği düzeyinde karbon emilimini azaltacak şekilde üretim faaliyetlerini özenle gerçekleştirdiklerini ifade ediyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.