Cumartesi Anneleri: Yakınlarımızı devlet kaybetti

Cumartesi Anneleri, 844’üncü hafta eyleminde 1995’te Diyarbakır Lice’de kaybedilen Ömer Söğüt’ün akıbeti soruldu. Yapılan açıklamada, 'Yakınlarımız devlet

Cumartesi Anneleri: Yakınlarımızı devlet kaybetti
Cumartesi Anneleri: Yakınlarımızı devlet kaybetti

Cumartesi Anneleri, 844’üncü hafta eyleminde 1995’te Diyarbakır Lice’de kaybedilen Ömer Söğüt’ün akıbeti soruldu. Yapılan açıklamada, "Yakınlarımız devlet güçleri tarafından kaybedildiler. Bu gerçek, devletin resmi raporlarına, savcılık iddianamelerine, mahkeme tutanaklarına geçti" denildi.

Cumartesi Anneleri: Yakınlarımızı devlet kaybetti

HABER MERKEZİ

Cumartesi Anneleri, 844’üncü hafta eyleminde 1995’te Diyarbakır Lice’de kaybedilen Ömer Söğüt’ün akıbeti soruldu.

Söğüt’ün eşi Meyase Söğüt, yıllardır adalet yürüttükleri adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini ifade ederek kayıplar bulunup failler yargılanana kadar mücadeleye devam edeceklerini belirtti. Söğüt’ün kızı Ayşegül Söğüt de babasının gözaltına alınıp kaybedilmesinin ardından asker ve polisler tarafından baskıya maruz kaldıklarını ifade etti.

Söğüt, “Kendi isteğimiz dışında zorla arabalara bindirilerek Diyarbakır'a göç ettirildik. O süreçten sonra da hem yaşam mücadelesi, hem hak mücadelemiz devam etti. Failler bulununcaya dek hak ve adalet mücadelemiz devam edecektir. İktidar meydanları kapatıp yıldırmaya çalışsa da bulunduğumuz her yerde adalet arayışına devam edip birbirimizin sesi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Cumartesi Anneleri adına basın açıklamasını okuyan Özgen Sadet, adalet ve hukuk normlarına bağlı kalmayan yönetimlerin güvenirliğinin olmadığına dikkat çekti. Gözaltında kaybedilenlerin bireysel suçlar olmadığını dile getiren Sadet, “Yakınlarımız devlet güçleri tarafından kaybedildiler. Bu gerçek, devletin resmi raporlarına, savcılık iddianamelerine, mahkeme tutanaklarına geçti” diye konuştu.

PEKER’İN AÇIKLAMALARI İHBARDIR

Sedat Peker’in açıklamalarının ihbar kabul edilerek, sözünü ettiği cinayetlere ilişkin soruşturmaların açılması gerektiğini belirten Cumartesi Anneleri, faillerin cezalandırılması için de tüm savcıları göreve çağırdı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol
Cumartesi Anneleri adalet Devlet Diyarbakır gerçek ifade hak Lice mahkeme savcılık asker basın haber göç iktidar hukuk sedat peker zorla
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.