Trabzon’da yüzlerce aile riskli yapılarda yaşıyor

Trabzon’da geçen yıl dere yatakları ve eğimli arazilerde 446 riskli yapı tespit edildi; ancak bu evlerde yaşayan yurttaşların sağlam yapılara geçişi hâlâ

Trabzon’da yüzlerce aile riskli yapılarda yaşıyor
Trabzon’da yüzlerce aile riskli yapılarda yaşıyor

Trabzon’da yüzlerce aile riskli yapılarda yaşıyor

Trabzon’da geçen yıl dere yatakları ve eğimli arazilerde 446 riskli yapı tespit edildi; ancak bu evlerde yaşayan yurttaşların sağlam yapılara geçişi hâlâ sağlanmadı. Dere taşınca evlerini terk ettiklerini söyleyen yurttaşlar, “Bizi sağlam evlere taşısınlar, korkudan kurtulalım” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geçen yıl Trabzon, Rize, Artvin, Giresun, Ordu ve Samsun’u kapsayan 15 maddelik “İklim Değişikliği Eylem Planı”nı hazırlamıştı. Plan kapsamında ilk etapta, dere yatağında bulunan ve iklim değişikliği nedeniyle risk altında olan bin 950 binanın acil taşınması gerektiği belirlendi. Trabzon’da ise dere yatakları ve yamaçlarda 446 riskli yapı tespit edildi. Bölgede riskli binalarda yaşayan 2 binden fazla aile, halen inşa edilecek yeni konutlara taşınmayı bekliyor.

DERE TAŞINCA EVİ TERK EDİYORUZ

Sürmene ilçesindeki dere yatağında riskli evi bulunan Hasan Efe, daha önce selde bazı yapıların yıkıldığını belirterek, “Geçmişte derenin önü kapandı, baraj gibi patladı. Patlayınca yukarıdaki köprüyü aldı. Benim evim de dereye yakın. Dere taşınca çıkıyoruz, evi terk ediyoruz. Yol yaptılar, dere yataklarını daralttılar. Normalde burada dere yatağının 38 metre olması lazım, 8 metreye düşmüş. Bizi sağlam evlere taşısınlar, biz de korkudan kurtulalım” dedi.

DHA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol
trabzon aile İklim çevre artvin baraj Giresun eylem rize ordu samsun risk yeni yol
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.