AB ülkeleri Belarus’a uçuşları kapattı

Dış Haberler Servisi Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle Belarus arasında 'hava sahası' gerilimi tırmanıyor. Muhalif gazeteci Roman Protaseviç'in uçağının zorla

AB ülkeleri Belarus’a uçuşları kapattı
AB ülkeleri Belarus’a uçuşları kapattı

AB ülkeleri Belarus’a uçuşları kapattı

Dış Haberler Servisi

Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle Belarus arasında "hava sahası" gerilimi tırmanıyor. Muhalif gazeteci Roman Protaseviç'in uçağının zorla indirilmesi nedeniyle Belarus'a yaptırım uygulayan bazı AB ülkeleri karar gereği bu ülkeden gelen uçuşlara hava sahasını kapattı. Estonya Başbakanı Kaya Kallas, hükümetin Belaruslu havayolu şirketlerine ait uçakların Estonya hava sahasını kullanmalarını ve ülke topraklarına inişlerini yasakladığını açıkladı.

Avusturya havayolu şirketi Austrian Airlines da Rusya’nın uçuş planını Belarus’un bypass edilecek şekilde düzenlemeyi reddetmesi nedeniyle Viyana-Moskova uçuşlarını iki gün iptal etti. Ayrıca dün Minsk-Barselona seferini yapmak üzere başkent Minsk’ten havalanan 54 yolculu uçak, Fransa hava sahasına giremeyince iki saat turladıktan sonra Minsk’e geri döndü. AB liderleri Ryanair uçağının Belarus'un başkenti Minsk'e indirilmesini kınayarak, Belarus'a yeni yaptırımlar uygulanması ve bu ülkeye ait havayolu şirketlerine AB hava sahası ile havaalanlarını kullandırmama kararı almıştı. Belarus Başbakanı Roman Golovçenko, AB'nin Belarus ekonomisini çökertme ve darbe girişiminin tekrarlanması için gereken koşulları oluşturmak amacıyla sektörel yaptırım kararı aldığını ifade etti.

DAYANIŞMA GÜNÜ İLANI

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Batı ülkelerini Belarus'u şeytanlaştırmaya son vermeye çağırdı. Moskova'da konuşan Lavrov, "Batı'nın hoşlanmadığı insanları şeytanlaştırmaktan vazgeçmeleri talebimizde ısrarcı olmaya devam edeceğiz" dedi. Litvanya'da sürgün yaşayan Belaruslu muhalif lider Svetlana Tikhanovskaya ise 29 Mayıs'ı Belarus halkıyla uluslararası dayanışma günü ilan etti. Tihanovskaya, bugün dünyanın farklı ülkelerinde yerel siyasetçilerin katılacağı "küresel dayanışma eylemi" düzenleneceğini duyurdu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol
Belarus AB batı dayanışma Moskova Roman Rusya yaptırım Avrupa avusturya darbe gazeteci Fransa ifade İlan karar iptal lider küresel Sergey Lavrov
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.