Mayıs ayı enflasyon rakamları ne zaman açıklanacak? Enflasyon...

Son dakika ekonomi haberleri - Mayıs ayı enflasyon rakamları merakla bekleniyor. Memur ve emekli maaşlarına yapılacak zamda etkili olan mayıs ayı enflasyon rakamlarının ne zaman açıklanacağı belli olurken, diğer yandan enflasyon 5 aylık enflasyon farkı beklentileri de gündemde yer alıyor.

Mayıs ayı enflasyon rakamları ne zaman açıklanacak? Enflasyon...
Mayıs ayı enflasyon rakamları ne zaman açıklanacak? Enflasyon...

Mayıs ayı enflasyon rakamları ekonomi gündeminin en çok aranan konuları arasında yer alıyor. Enflasyon rakamlarının açıklanmasına sayılı saatler kala memur ve emekli maaşlarına ne kadar zam geleceğine dair detaylar ve enflasyon rakamlarına ilişkin detaylar gündemde daha fazla yer kaplıyor…

MAYIS AYI ENFLASYON RAKAMLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Yapılan açıklamaya göre, mayıs ayı enflasyon rakamları TÜİK tarafından 3 Haziran 2021 Perşembe günü açıklanacak.

AA Finans tarafından hazırlanan ve 14 ekonomistin katıldığı mayıs ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi sonuçlandı.

Anketin sonuçlarına göre mayıs ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) %1,39 oranında artış yaşanması bekleniyor.

Ankete katılan 14 ekonomistin mayıs ayı için enflasyon beklentileri, en düşük %1,18 olurken en yüksek %1,73 olarak ifade edildi.

60b79aa5ae298b9edd937a3d

ENFLASYON RAKAMLARI NELER?

Yılın ilk dört ayındaki enflasyon oranı yüzde 5,45 olarak tespit edilmişti. Buna göre, ocak ayındaki enflasyon %1,68, şubat ayında %0,91, mart ayında da %1,08, nisan ayında ise bu rakam %1.68 olarak açıklanmıştı.  

MEMURA NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Dönem başında gerçekleştirilen toplu sözleşme neticesinde 2021 yılının ilk 6 ayı için memurlara %3 zam yapılması kararı alınmıştı.

Mayıs ve haziran ayı enflasyon rakamlarının da açıklanmasının ardından yılın ilk altı ayında tespit edilen enflasyon rakamlarında %3'ü geçen kısım memur maaşlarına zam olarak yansıtılacak. Yılın ilk dört ayı enflasyon rakamlarına göre, bu oran şimdilik % 3+2.45 olarak görülüyor. Fakat bu oranın kesinleşmesi için Mayıs ve Haziran ayı enflasyon rakamlarının de belli olması gerekiyor.

 

enflasyonrakamları mayısayıenflasyonrakamları tüİk memurmaaşı emeklimaaşı zam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.