Son dakika! AK Parti MYK sonrası Ömer Çelikten yangınlarla ilgili...

Son dakika siyaset haberleri - AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, '28 Temmuz-7 Ağustos tarihleri arasında 263 adet yangın meydan geldi. Şimdiye kadar bu yangınların 256'sı kontrol altına alındı. 4 tanesine müdahale sürüyor.' dedi. Çelik ayrıca, 'Bazı siyasilerin...

Son dakika! AK Parti MYK sonrası Ömer Çelikten yangınlarla ilgili...
Son dakika! AK Parti MYK sonrası Ömer Çelikten yangınlarla ilgili...

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası açıklamalarda bulunuyor. Çelik, "28 Temmuz-7 Ağustos tarihleri arasında 263 adet yangın meydan geldi. Şimdiye kadar bu yangınların 256'sı kontrol altına alındı. 4 tanesine müdahale sürüyor." dedi.

Toplantının gündeminde orman yangınları vardı. Güçlü bir şekilde olayın ele alınması gerçekleşmiş oldu.

İşte Ömer Çelik'in açıklamalarından satır başları:

Ülkemiz yangın felaketinden sel felaketine kadar bir çok felaketle karşı karşıya kaldı. Hayatını kaybedenlere rahmet diliyoruz.

MYK'da gündem başlıklarımızın başında orman yangınları vardı. Cumhurbaşkanımız geniş kapsamlı bir değerlendirme yaptı. Büyük oranda bir artışla orman yangını tablosuyla karşı karşıya kaldık. Karşılaştığımız tablolardan en ağırlarından biri. 43 vilayette 260 adet orman yangını meydana geldi. 256'sı kontrol altına alındı. 4 adet yangına müdahale çabaları sürüyor. Antalya Valiliği emrine AFAD, İçişleri, bakanlıklar tarafından 52.5 milyon liralık nakdi kaynak aktarıldı. Muğla Valiliği emrine 17.5 milyon liralık nakdi yardım gönderildi. 

YANGINA MÜDAHALE SÜRESİ 12 DAKİKAYA İNDİ

Dünyanın çeşitli yerlerinde haritaya baktığınızda pek çok yangın devam ediyor. Orman teşkilatımızın kahramanlığına teşekkürlerimizi bir kez daha sunuyoruz. Orman yangınlarıyla ilgili her sene geniş bir senaryo ile hazırlık yapılıyor. Toplam 21 bin 90 personelle hazırlık her sene sözkonusu oluyor. 1178 arazöz, 2277 müdahale aracı, 501 iş makinesi olmak üzere 4311 araç bulunuyor. dünyada ilk oalrak İHA'ların kullanılmasıyla büyük bir kapasiteye sahipler. Neredeyse sıfır olan gölet sayısı 4150'ye çıkarıldı.Yangınlara müdahale açısından geçmişte 40 dakika olan müdahale süresi 12 dakikaya inmiş durumda. Son tabloda çok fazla yangının çıkmasının zorlayıcı bir tablo olduğunu görüyoruz. Son 2 yılda 5 büyük yangın çıkmışken, son 12 günde yangınların 16'sı büyük yangındır. 

HER BİR VATANDAŞ İÇİN 3 FİDAN

Yeşillendirme çalışmaları gündem oluyor. Yeşil vatanımızı daha da büyütüyoruz. Her bir vatandaşımız için 3 fidan dikerek 252 milyon fidanla başlangıç için güçlü bir şekilde devam ettireceğiz. Dünyanın mücadele ettiği bir tablo sözkonusu. Önceliğin yangının söndürülmesine verilmesi sözkonusu. OGM, Kızılay, AFAD; Jandarma, polis, gönüllüler, arkadaşlarımız vatandaşlarımızın yanında olmak için gayret sarfettiler.

Herhangi bir şekilde yalan haberlerin yayılmasına karşı güçlü bir duruş sergilemeliyiz dedik. Bazı siyasilerin yangın ateşinin yanına fitne ateşi körüklemeye çalıştığını gördük. Selfie çekilerek burada müdahale edilmiyor gibisinden göz göre göre yalan diyebileceğimiz fitne ateşinin körüklenmeye çalışıldığını gördük. Siyasetçi birisi 'Sadece AK Partililere yardım ediliyor' gibisinden en vahşi yalanlardan birini söyleyebiliyor. 

Kim yaraların sarılması için gayret gösterdiyse hangi siyasi partiden olursa olsun şükranlarımızı sunarız. Yangın devam ediyor, çıkmışlar kurumlarla ilgili tartışma yapıyorlar. Yangını söndürdükten sonra isterseniz basın toplantısı yaparsınız. Biz de cevabını veririz. Yangın devam ederken kuvvetimizi bölen bu yaklaşımlar ibretlik bir tablo ortaya koymuştur. 

FİTNE ATEŞİNE KARŞI MÜCADELE 

Yangına müdahaleye katkısı olan herkese teşekkürlerimizi iletiyoruz ama maalesef fitne ateşinin yangın kadar kolay yayılabildiğini de müşahade ettik. Fitne ateşine karşı mücadele yöntemlerimizi daha da güçlendirmemiz gerektiği ile ilgili değerlendirme yaptık. 

Rize, Artvin, Van'daki sel felaketleri ile ilgili de değerlendirme yaptık. Yangının ortasında vatandaşlarımızın nezaketini, asaletini daha net bir biçimde gördük. 

TOKYO OLİMPİYATLARI'NDA SPORCULARIMIZIN ELDE ETTİĞİ BAŞARILAR

13 madalya ile toplam madalya basamak sıralamasında 20. sırada yer aldık. Okçulukta Mete Gazoz'un, boksta Busenaz Sürmeli'nin altın madalyalarının ayrı bir yeri oldu. Filenin Sultanları'nın mücadelesini gururla izledik. Kadın sporcularımızın öne çıkması, 5 kadın sporcumuz madalya elde etti, onları da tebrik ediyoruz.

YUNANİSTAN'DAKİ TÜRK AZINLIĞIN SORUNLARI

Tasaruf tedbirleri diyerek okullar kapatılmış durumda. Sistematik dışlama apolitikası Yunanistan tarafından devam ettirilmektedir. Bu dışlayıcı tutumu güçlü bir şekilde reddettiğimizi bir kez daha duyurmak isterim.

Yangın şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Yangınlarla ilgili çeşitli raporlar yayınlanıyor. Son yayınlanmış raporlar da gündeme getirildi. Raporların neticelerini, Akdeniz'deki ülkeler için ne ifade ettiğini de değerlendirdik. Gelecekte orman yangınlarına karşı çok daha güçlü olma yönünde değerlendirmelerimizi ele aldık. 


akpartimyk yangın ormanyangınları muğla ömerçelik akparti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim