Noterlik oldukça önemli bir iştir

Noterlik ülkemizde son derece önemli bir iş olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireylerin birbirleri ile olan ilişkilerini veya bireylerin devletle olan ilişkilerinin düzenlenmesine son derece büyük katkı sağlar.

Noterlik oldukça önemli bir iştir
Noterlik oldukça önemli bir iştir Yalın Haberler

Noterlik ülkemizde son derece önemli bir iş olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireylerin birbirleri ile olan ilişkilerini veya bireylerin devletle olan ilişkilerinin düzenlenmesine son derece büyük katkı sağlar. Çeşitli anlaşmaların hukuki bir boyut kazanması ve resmileştirilmesi de yine noterler tarafından gerçekleştirilir. Vasiyetnamelerin veya bağışların yapılması, alım satım işlemlerinin gerçekleştirilmesi, evrakları aslı gibidir mührünün basılması ve saymakla bitmeyecek olan daha birçok iş ve işlem noterler tarafından gerçekleştirilir. Noterler tarafından gerçekleştirilen işlemler vatandaşlara ve devlete hukuki sonuçlar doğurması bakımından önemlidir. Özellikle noterler tarafından yapılan iş ve işlemlerin ülkemizde son derece büyük ehemmiyet kazandığı bilinmektedir. Noterlerde yapılan işlemler vatandaşların dolandırılmasına ve sonradan hukuki anlamda mağdur konuma düşürülmesine mani olur.

Noterlerin iş yükü oldukça fazladır

Noterler başta araba alım satım ve devir işlemlerinin gerçekleştirilmesi olmak üzere bireylerin birbirleriyle ve devletle olan işlemlerini gerçekleştirirler. Bu nedenle noterlerin iş yükleri oldukça fazladır. Noterlerin iş yükünü hafifletmek amacıyla Adalet bakanlığı hem vatandaşlara katkı sunmak hem de noterlerin çalışma prensiplerini yeniden düzenlemek için nöbetçi noter uygulamasını devreye sokmuştur. Nöbetçi noter uygulaması ile birlikte bireyler sadece hafta içi değil hafta sonları da nöbetçi noterlerden işlem gerçekleştirilebilir. Bilindiği gibi noterler eskiden sadece hafta içi sabah 9 ile akşam 17 arasında hizmet vermektedir. Fakat Adalet Bakanlığı'nın 2019 yılında devreye soktuğu düzenleme ile noterler artık cumartesi ve pazar günleri olmak üzere bu günlerde de nöbetçi olarak çalışmaktadırlar. İzmir, İstanbul, Ankara nöbetçi noter hizmetlerinin olmasının yanı sıra tüm Türkiye'de nöbetçi noter hizmeti vardır. Nöbetçi noterlerin hangileri olduğuna dair bilgi edinmek için internet siteleri üzerinden küçük bir araştırma yapmak yeterli olacaktır.

Eczaneler gibi nöbetçi noterleri de önceden öğrenmek mümkündür

Tıpkı nöbetçi eczane uygulamasında olduğu gibi o hafta hangi noterin nöbetçi olduğunu ve önceden öğrenip bireylerin kendilerini hazırlamaları mümkündür. Bu sayede özellikle büyük metropol kentlerde oturan bireylerin yol kat etmeleri zamandan veya nakitten zarara uğramalarının önüne geçilmiştir. İstanbul nöbetçi noter hizmeti düşünüldüğünde her hafta farklı bir noktadaki nöbetçi noterin varlığı bireylerin işini daha da kolaylaştıracaktır. Nöbetçi noter uygulaması vatandaşların işlerinden ya da okullarından izin almadan noter işlemlerini gerçekleştirmelerine olanak sağladığı için vatandaşlar tarafından son derece olumlu karşılanmış ve takdir edilmiştir.

Noterlerde çok çeşitli iş ve işlemler gerçekleştirilir

Evlilik sözleşmesinin yapılması vasiyetnameler in yazılması arabaların veya diğer devir işlemlerinin gerçekleştirilmesi evraklara mühürlerin ve imzaların marifeti ile aslı gibidir uygulamasının yapılması ve daha nicesini nöbetçi noterler ve diğer noterler tarafından gerçekleştirilen iş ve işlemlerdir. İş yüküm en fazla olan kurumlardan biri olan noterlerin hafta sonunda çalışıyor olması hem vatandaşların hem de diğer noterlerin iş yükünü azaltmaktadır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim