SİYASET
Giriş Tarihi : 10-09-2021 21:59   Güncelleme : 10-09-2021 21:59

Son dakika: Başörtülü akademisyene saldırı davasında flaş karar!

Son dakika haberine göre, Akademisyen Neşe Nur Akkaya, Nişantaşı'nda bir parkta otururken 'Burada ne işiniz var, siz ve sizin gibileri istemiyoruz.' deyip saldırıda bulunduğunu iddia ederek Eray Çakın hakkında şikayette bulunmuştu. Eray Çakın'ın tahliyesine karar verildi.

Son dakika: Başörtülü akademisyene saldırı davasında flaş karar!

Nişantaşı'nda bir parkta arkadaşıyla oturduğu sırada tartıştığı akademisyen Neşe Nur Akkaya'yı darbettiği iddiasıyla yargılanan Eray Çakın'ın tahliyesine karar verildi.

İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki 3'üncü celsesi görülen duruşmada, 6 yıla kadar hapsi istenen tutuklu sanık Eray Çakın Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Şikayetçi Neşe Nur Akkaya ve Yasemin Farhat ise duruşmaya gelmedi.

GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİ DAVAYA KATILMA TALEBİNDE BULUNDU

Hakim, Gaziosmanpaşa Belediyesi'nin duruşmaya katılma talebinde bulunduğunu belirtti. Bunun üzerine sanık Eray Çakın, "Söylediklerimde Gaziosmanpaşa'yı kötüleme niteliği bulunmamaktadır" dedi.

SAVCI BELEDİYENİN TALEBİNİN REDDİNİ İSTEDİ

Duruşma savcısı, Gaziosmanpaşa Belediyesi'nin davaya katılma talebini iste suçtan zarar görme ihtimali bulunmadığı gerekçesiyle reddini istedi. Savcı, sanığın delillerin büyük ölçüde toplanmış olması ve delil karartma şüphesinin bulunmadığı gerekçesiyle tahliyesini talep etti.

Sanık Eray Çakın, hakkında lehe hükümlerin uygulanmasını talep ederek "Kendisi olay gününden 3 gün sonra rapor almıştır. İlk verdiği ifadede, benim yere düşürdüğümü söyleyerek darp raporu almıştır. Çelişkili ifadeler vermiştir. Savunmalarıma ekleyeceğim başka bir şey yoktur" dedi. Sanık avukatı ise "Müvekkilim 90 gündür tutukludur. Atılı eylemlerin alt ve üst sınırları gözetildiğinde, delil karartma şüphesi bulunmadığından tutuksuz yargılanmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

Tanık polis memuru hakkında yeniden zorla getirme kararı çıkarılmasına karar veren mahkeme, Adli Tıp Şube Müdürlüğü'nün hazırladığı rapor ile İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığı'nın hazırladığı raporlar arasında çelişkinin giderilmesi için dosyanın Adli Tıp Kurumu Başkanlığına gönderilmesine karar verdi. Mahkeme sanığın tutuklulukta kaldığı süreyi göz önüne alarak tahliyesine hükmetti. Duruşma ertelendi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) çalışan araştırma görevlisi Neşe Nur Akkaya, önceki gün bir arkadaşıyla birlikte Nişantaşı’ndaki Mıstık Parkı’na gelmişti. Bankta oturan ikilinin yanına sokak kedileri de toplandı. Akkaya sevdiği kedilerden biri üzerine çıkınca aşağı indirdi. Bu sırada yanlarına gelen Eray Çakın, “Siz o kediyi darp edemezsiniz” diyerek Akkaya ile tartışmaya başladı. Genç kadın kediyi sevdiğini anlatmaya çalışsa da başaramadı.

Sözlü tartışmanın devam etmesi ile Çakın, başörtülü Neşe Nur Akkaya’ya “Burada ne işiniz var, siz ve sizin gibileri istemiyoruz. Gidin başka yerlere, çok parkta oturmak istiyorsanız, sizin yeriniz burası değil, yeriniz Gaziosmanpaşa, defolun gidin” dedi. Akkaya da, “Rahatsız oluyorsan sen başka bir yerde oturabilirsin” karşılığını verdi.

TERMOSLA VURDU

Bunun üzerine Çakın elindeki termosu Akkaya’ya fırlattı, daha sonra da yumrukladı. Aldığı darbeler nedeniyle yere düşen Akkaya geçici bilinç kaybı geçirdi. Olay yerine gelen polis ekipleri Eray Çakın’ı gözaltına alırken, Neşe Nur Akkaya ambulansla hastaneye kaldırıldı. Çakın polis merkezindeki ifadesinde Akkaya’nın kediyi darp ettiğini, bu yüzden sinirlenerek saldırdığını öne sürdü.