Köpek Maması (Açık, Konserve, Kuru, Ödül, Yaş) Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Köpek Maması seçimi, sevimli dostlarımızın sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için son derece önemlidir. Bu sebeple köpek mamasının kaliteli ve sağlıklı koşullara uygun üretilmiş olması gerekir.

Köpek Maması (Açık, Konserve, Kuru, Ödül, Yaş) Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Köpek Maması (Açık, Konserve, Kuru, Ödül, Yaş) Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Yalın Haberler

 

Köpek Maması seçimi, sevimli dostlarımızın sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için son derece önemlidir. Bu sebeple köpek mamasının kaliteli ve sağlıklı koşullara uygun üretilmiş olması gerekir. Bunun yanı sıra köpeklerin her birinin mamaya olan ihtiyaçları farklıdır. Mama alırken hem köpeğin ihtiyaçlarını hem de mamaların kalitesini göz önünde bulundurmak gerekir. Peki, köpek maması alırken nelere dikkat edilmelidir?

 

Köpek Maması Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

 

Köpek maması alırken şu detaylara dikkat etmekte fayda var: 

  • Köpek maması köpeğin yaşına, kilosuna, ırkına ve aktivite durumuna uygun olmalıdır. Bunun yanı sıra köpeğin kısırlaştırılmış olup olmadığı da mama alırken dikkat edilmesi gereken hususlar arasındadır. 
  • Mamanın içeriğinde bulunan protein oranının, köpeğin sağlık durumuna uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir.  Mamanın içeriğindeki protein oranı ideal olmalıdır. Köpeğin ilerleyen yaşlarında karaciğer ve böbrek hastalıklarıyla karşılaşmaması için bu detay oldukça önemlidir. 
  • Mama, köpeğin hem sindirim sistemini hem de diş sağlığını olumsuz şekilde etkilemeyecek kalitede olmalıdır. Köpek mamalarının bazılarında lezzeti zenginleştirme için mısır glüteni, mısır şurubu ve kamış pekmezi gibi zararları maddeler bulunur. Bu maddeler köpeklerin sağlığı için çok riskli olduğu için bu maddeleri içermeyen mamalardan alınmalıdır. 
  • Mamanın içeriğinde soya ürünleri yer almamalıdır. Soya ürünlerinin içeriğinde alerjen maddeler bulunduğundan dolayı köpeklere önerilmez. 
  • Mamanın yağ oranı ideal olmalıdır. Köpek zamanının çoğunu ev içerisinde geçiriyor ve hareket alanı kısıtlıysa, köpeğe düşük yağ oranına sahip mamalardan tercih edilmelidir. Eğer köpek enerjik ve hareketli ise ona yağ oranı yüksek olan mamalardan almak doğru olacaktır. 
  • Mamanın içeriğinde vitamin ve mineraller yeterli oranda bulunmalıdır. Köpeğin hangi besin değerine ihtiyacı olduğu göz önünde bulundurularak, mama seçiminde bulunmak çok doğru olacaktır. 
  • GDO içeriğine sahip olan besinler tüm canlılar için son derece zararlıdır. Bu sebeple köpek mamasının içeriğinde GDO bulunmadığından mutlaka emin olunmalıdır. 
  • Köpek maması, çevrece bilinen ve kalitesini kanıtlamış markalardan alınmalıdır. Kaliteli markaların paketlerinde köpeğe önerilen öğün miktarı ve besin tablosu yer almaktadır. Besin tablosu, köpeğin öğünde yeterli besini alıp almadığı konusunda sahibinin emin olmasını sağlar. Bu sebeple çevrece bilinen ve taze mamaları sunan markalardan alışveriş yapılmalıdır. 
  • Köpeğin alerji problemi varsa eğer veteriner hekim önerisiyle mama tercihinde bulunulması gerekir. Hangi besine alerjisinin olduğu öğrenildikten sonra o besinleri içermeyen mamalardan alınmalıdır. Bunun yanı sıra köpeğe birkaç alternatif mama daha alınması gerekir. Köpek gözlemlenerek, en sevdiği mama türü tespit edilmeli ve köpek o mamayla beslenmelidir. 
  • Mamanın taze olması, dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biridir. Mama alırken mutlaka son kullanma tarihine bakılmalıdır. Mamanın sağlıklı şartlarda satışa sunulması ve paketinin sağlam olması da önemlidir. 

 

Açık Köpek Maması Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?