EKONOMİ
Giriş Tarihi : 14-09-2021 10:27   Güncelleme : 14-09-2021 10:27

İktidar artan kira ücretlerine karşı şirketleri devreye sokacak

Artan kira ücretleri yurttaşın cebini zorlamaya devam ederken, iktidar bu problemi şirketlere ev ve işyeri ürettirerek çözmeyi planlıyor. Gayrimenkul sahibi

İktidar artan kira ücretlerine karşı şirketleri devreye sokacak

Artan kira ücretleri yurttaşın cebini zorlamaya devam ederken, iktidar bu problemi şirketlere ev ve işyeri ürettirerek çözmeyi planlıyor. Gayrimenkul sahibi şirketler, kira geliri elde etmenin yanı sıra bu mülkleri bilançolarına değer olarak da işleyebilecek. Düzenlemeye TOKİ’nin de dahil edileceği konuşuluyor.

İktidar artan kira ücretlerine karşı şirketleri devreye sokacak

Yükselen kira ücretleri ülkenin en yakıcı gündemlerinden biri. AKP iktidarı ise bu sorunu şirketleri devreye sokarak çözmeye çalışacak.

Avrupa ülkelerinde uygulanan formüle göre şirketler belli bir süre kiraya verilmek şartıyla ev veya işyeri üretecek.

Yapılacak düzenlemeler ile vergi istisnaları uygulanacağı için bu gayrimenkullerin maliyeti piyasadaki benzerlerinden daha düşük olacak. Gayrimenkul sahibi şirketler, kira geliri elde etmenin yanı sıra bu mülkleri bilançolarına değer olarak da işleyebilecek.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre kira artışını frenlemesi beklenen bu sistemden şu anda sadece satmak için konut ve işyeri üreten TOKİ’nin de faydalanması ve kiralamak üzere de gayrimenkul üretmesi bekleniyor. TOKİ’nin yanı sıra gayrimenkul üreten belediye şirketlerinin de sisteme dahil edilmesi tartışılıyor.

BAKANLIKTA ÇALIŞMA BAŞLATILDI

AKP milletvekillerinin gündeme getirdiği öneri konusunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda çalışma başlatıldığı, söz konusu formülün hayata geçirilip geçirilemeyeceğinin incelendiği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, özellikle üniversitelerin yoğun olduğu kentler başta olmak üzere kira fiyatlarında bu yaz yaşanan hızlı artış, AKP’de de gündem konusu oldu.

Ekonomi kurmaylarının yaptığı toplantılarda kira fiyatlarına müdahalenin teknik olarak mümkün olmadığı, ancak kiralık konut ve dükkan üretimine ilişkin düzenlemeler yapılabileceği belirtildi. Bu konuda seçim bölgelerinde çok sayıda şikayet alan vekillerin konuyu Ankara’ya taşıdığı ifade ediliyor.

YENİ DÜZENLEME YAPILABİLİR

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, kira amaçlı konut ve iş yeri üretimine ilişkin yeni düzenlemeler yapabileceği belirtiliyor.

Sadece kiralamak amacıyla konut ve işleri üreten şirketlerin, kira gelirlerinden alınan vergi ve KDV’lerden muaf tutulabileceği veya indirim uygulanabileceği kaydediliyor.

Böylece kiralama amaçlı konut ve işyeri üretiminin cazip hale getirilebileceği ifade ediliyor.