Kavrama Dişlisi Nasıl Çalışır?

Motorlu taşıtlarda kullanılan kavramalar, krank mili ekseninde olmak üzere motorla vites kutusu arasına bağlanırlar.

Kavrama Dişlisi Nasıl Çalışır?
Kavrama Dişlisi Nasıl Çalışır? Yalın Haberler

Dönmekte olan bir parçanın devinimini aynı eksen üzerinde bulunan başka bir parçaya iletmek veya iletilmekte olan bu devinimi istendiği zaman durdurabilmek için kullanılan düzene kavrama dişlisi adı verilir. Motorlu taşıtlarda kullanılan kavramalar, krank mili ekseninde olmak üzere motorla vites kutusu arasına bağlanırlar.

Motordan vites kutusuna devinim iletimini sağlar ve istendiği zaman, motor çalışmasına devam ettiği halde bu devinim iletimini durdurur. Motor çalışır durumda iken kavrama kavranmış olursa devinim, motordan vites kutusuna iletilir. Aynı anda vites kutusu, vites durumunda ise motorun devinimi tekerleklere kadar iletilir ve araç harekete geçer.

Kavrama dişlisi hareket iletmez durumda olduğu zaman motorun devinimi vites kutusuna geçemez ve vites kutusu boş durumda olmasa dahi motorun devinimi vites kutusuna iletilmediğinden taşıtın hareketi mümkün olmaz. Bu sebeple vites kutusu, vites durumunda olmasına rağmen taşıt durur halde iken kavrama, motorun çalışmasına imkân verir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Konya Ovası'nda çiftçi kuraklıktan endişeli
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
Sadık Çiftpınar: Hoca kaleye geç derse geçerim
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx