EĞİTİM
Giriş Tarihi : 20-10-2021 11:39   Güncelleme : 22-10-2021 11:40

DHBT nedir, neden bu kadar önemlidir?

DHBT üniversite mezunlarına girmiş olduğu ve diyanet işleri başkanlığı hizmetlerinde görev almak isteyen bireylerin girdiği bir sınav çeşididir.

DHBT nedir, neden bu kadar önemlidir?

DHBT üniversite mezunlarına girmiş olduğu ve diyanet işleri başkanlığı hizmetlerinde görev almak isteyen bireylerin girdiği bir sınav çeşididir. Diyanet işleri başkanlığı tarafından açılan kontenjanlar da görev almak isteyen ve buralarda çalışmak isteyen bireyler KPSS sınavından genel kültür ve genel yetenek sınavının yanında lisans alanında DHBT sınavına da başvurmak zorundadırlar. Diyanet işleri başkanlığının din işleri ile ilgili alanlarda din ile alakalı görevlerde çalışmak isteyen bu anlamda bir kariyer planlayalım bireyler DHBT sınavına girmek zorundadırlar.

DHBT sınavına kimler başvurabilir?

DHBT sınavına birçok kesimden ve birçok alandan kişi başvuru bu sınava son sınıfta okuyan lise öğrencilerinin başvuru bildiği gibi mezun olmuş ve mezun olacak lise önlisans ve lisans öğrencileri de başvurma imkânına sahiptirler. Genel anlamda KPSS sınavında alınan puanlar 2 yıl geçerlilik hakkına sahip olduğu için bu sınava giren bireyler 2 yıl içerisinde okula bitirecek olan öğrenciler de sınava başvurma hakkına sahiptirler. Fakat sınavda yeterli bir puan alsalar bile okulu bitirmeden önce kesinlikle tercih yapma hakkına sahip değillerdir. DHBT sınavının açılımı KPSS DHBT sınavı ÖSYM tarafından gerçekleştirilen din hizmetleri alan bilgisi testi ne ifade etmektedir. KPSS DHBT sınavı belirli konularda gerçekleştirilmektedir ve bireylerin özellikle din işleri ile ilgili çalışacakları alanlarla ilgili ihtisaslaşması öngören bir sınavdır.

DHBT KPSS aşamalarından biridir

DHBT sınavı diyanet işleri başkanlığı bünyesinde din hizmetlerinde görevlendirilmek maksadıyla personel alımının gerçekleşmesini sağlayan puanların hesaplandığı bir sınav türüdür. KPSS genel yetenek ve genel kültür testleri sonuçları da bu testin açıklanması neticesinde kullanılacaktır. Kısaca DHBT sınavına özellikle de lisans düzeyinde katılmak isteyen ve diyanet işleri başkanlığının din hizmetleri ile ilgili alanında görev almak isteyen bireylerin genel yetenek ve genel kültür oturumuna ayrıca da DHBT yani din hizmetleri alan bilgisi testine katılmaları zorunludur. Din hizmetleri e ilgili olarak diyanet işleri başkanlığının kadrolarında görev alacak adayların bu anlamda diyanet işleri başkanlığı tarafından yapılacak duyuruları başvuruları sınavla ilgili detayları sürekli olarak takip etmeleri ve incelemeleri önem arz etmektedir.

DHBT Okulu bu alanda bir bilgi deposudur

Dhbt hazırlık alanında faaliyet gösteren DHBT okulu bireylerin bu alan testini hazırlanması noktasında adeta bir bilgi deposu şeklinde hizmet vermektedir. Site üzerinde DHBT ders notları, DHBT okuluna dair bilgiler, başvuru ve hazırlık sürecinde yapılması gerekenler ile ilgili detaylar paylaşılmak da ve ayrıca öğrencilerin unutmak da zorla nacakları sürekli hatırlamaları ve bilmeleri gereken hap bilgiler de yer almaktadır. DHBT katılacak adayların tüm öğrenim düzeylerinde KPSS genel yetenek ve genel kültür oturumuna katılmaları zorunlu olduğundan DHBT okulu bu alanda da öğrencilere çeşitli diyorlar sunmaktadır. Aynı zamanda KPSS ortaöğretim KPSS önlisans gibi alanlarda da sınava girecek öğrencilere dair bilgiler DHBT okulu tarafından paylaşılmaktadır.

Kaynak: https://www.dhbtokulu.com/2022-dhbt-hazirlik-surecinde-yaninizdayiz-h576.html