GÜNDEM
Giriş Tarihi : 01-11-2021 12:20   Güncelleme : 01-11-2021 12:20

Çadır Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle başlangıç seviyesindeki kampçılar için çadırın genel bir tarifini yapmakta fayda vardır.

Çadır Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çadır, doğayla kampla haşır neşir bir yaşam süreci sağlar Öyle bir evdir ki çadır, tavanı gökyüzüne, kapısı uçsuz bucaksız yeşilliklere uzanıyorsun. Peki doğada yuva belleyeceğimiz bu evi seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Doğru kamp çadırı seçimine ilişkin tavsiyelerden vereceğim öncelikle başlangıç seviyesindeki kampçılar için çadırın genel bir tarifini yapmakta fayda vardır. Çadır tamam tavanı semaya uzanan bir evdir ama; tam manasıyla nedir, hangi parçalardan oluşur, hangi çadır hangi mevsimde kullanılır; bunlar hakkında size bilgi vereceğim.

Bunun yanı sıra; ideal ağırlık ve poller, çadır kazıkları, gerdirme ipleri, kar eteği, havalandırma penceresi, garaj alanı, ekstra kompartımanlar, çadır girişleri, su geçirmezlik, taban yapısı ve çadır katmanları gibi birçok konuya da kısaca anlatacağım. Kamp çadırı alırken belki de en fazla hata yapılan konuların başında kampın yapılacağı mevsimin ve iklim şatlarına uygun terci yapılması gerekir.

Kamp alanlarında yaz aylarında sıklıkla fırtına dayanıklılığı yüksek çadırların kullanıldığı ya da tam tersine en soğuk kış şartlarında tek katmanlı çadırların kullanıldığını görmekteyiz. Her iki koşulda da konforumuzdan ödün veririz. Bana sorarsanız, en ideali, yaz kampları için bir, kış şartları için de başka bir çadır kullanmanız gerekir. Eğer bu imkânınız yoksa da kamp çadırı seçimi yaparken ağırlıklı olarak kamp yaptığınız dönemleri göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.