EĞİTİM
Giriş Tarihi : 18-11-2021 15:12   Güncelleme : 18-11-2021 15:12

Özel eğitim neyi öğretir?

Özel eğitim fiziksel duygusal ya da bedensel anlamda farklı bir eğitime ihtiyaç duyan bireylerin alması gereken bir eğitim modelidir.

Özel eğitim neyi öğretir?

Özel eğitim fiziksel duygusal ya da bedensel anlamda farklı bir eğitime ihtiyaç duyan bireylerin alması gereken bir eğitim modelidir. Genel eğitim modelinden içerik yönüyle oldukça farklıdır. Olağan çocukların kendiliğinden edindiği birtakım becerileri özel eğitim gereksinimi duyan çocuklar bir anda edinemez. Bu kazanımları onların da alması noktasında özel eğitime ihtiyaç vardır. Özel eğitim yoğun ve sistematik bir biçimde öğrenim seviyesini geliştirmektedir. Genel eğitimde içerik farklı bir şekilde düzenlenmiş olsa da ortalama çerçevesindeki çocuklar için bir program hazırlanmış bulunur. Fakat özel eğitimde programı genel anlamda çocuğun ihtiyaçları belirlemektedir.

Özel eğitim kurumları yaygınlaştırılmalıdır

Özel eğitim kurumları çocukların engelli bireyleri ve özel eğitime ihtiyaç duyan bireylerin gelişimlerini tamamlaması noktasında son derece kritik bir önem arz eder. Ülkemizde özel eğitim alanında faaliyet yürüten Aydın Özel Eğitim Merkezi bu anlamda başarılı çalışmaları ile bilinen öncü bir kuruluştur. Aydın Rehabilitasyon Merkezi olarak da faaliyet yürüten kuruluş hem etik hem de ahlaki ilkelere bağlı kalmak suretiyle özel gereksinimi olan bireylere fedakârca eğitim hizmeti sunar. Bu başarılı çalışmaları neticesinde Aydın özel eğitim deyince ilk akla gelen kuruluşlardan biri olmayı başarmıştır. Devletimizin de destek var diye özel eğitim kurumlarının yaygınlaşması toplumda engelliliğe dair bilincin artırılması ve önlenmesi konusunda çeşitli adımlar atılmalıdır. Özel eğitim kurumlarının kaliteli hale getirilmesi de atılması gereken diğer adımlardandır.