SAĞLIK
Giriş Tarihi : 19-11-2021 11:37   Güncelleme : 20-11-2021 11:37

Kadınlarda Saç Ekimi Operasyonu

Erkeklerde yaşanan saç dökülmesi, pek çok nedenden dolayı kadınlarda da meydana gelmektedir. Özellikle de genetik nedenlerden dolayı hızla dökülen saçlar, saç ekimi tedavisi ile birlikte eski görünümüne kavuşabilir. Kadınlar için en iyi saç ekimi hakkında bilgi almak için bu rehberimize göz atabilirsiniz.

Kadınlarda Saç Ekimi Operasyonu

Erkeklerde yaşanan saç dökülmesi, pek çok nedenden dolayı kadınlarda da meydana gelmektedir. Özellikle de genetik nedenlerden dolayı hızla dökülen saçlar, saç ekimi tedavisi ile birlikte eski görünümüne kavuşabilir. Kadınlar için en iyi saç ekimi hakkında bilgi almak için bu rehberimize göz atabilirsiniz.

Saç Neden Dökülür?

Her bir saç kılı, dört aşamalı büyüme döngüsüne sahiptir. Bu döngünün aşamaları; büyüme, geçiş, bekleme ve dökülme olarak bilinir. İlk evre olan büyüme evresinde, saç kılları uzamaya başlar. Bu süreç yaklaşık olarak 5 yıl sürer. Sonrasında, 2 haftalık bir geçiş süreci başlar. Bu süreçte saç büyümesi durur. Bu evreden sonra saç öbekleri yaklaşık olarak 3-4 aylık bir süre boyunca bekleme evresinde yer alır. Bu evrede saç kılları iyice zayıflamaya başlar. Sonrasında saç kılları köklerinden ayrılarak düşer.

Yukarıdaki döngü, bir saç kılının nasıl döküldüğünü göstermektedir. Elbette bu döngü, her bir saç teli için farklı zaman dilimleri içerisinde gerçekleşmektedir. Bu nedenle her bir saç teli, şu anda farklı fazlarda yer almaktadır. Peki saç neden dökülür? Bu duruma döngü dışında verilebilecek farklı cevaplar yer almaktadır. Saç dökülmesi konusunda en büyük faktörler;

  • Genetik durumlar
  • Zararlı alışkanlıklar (madde, alkol ve sigara kullanımı)
  • Stres
  • Uyku ve beslenme düzeninde bozukluklar
  • Dış etkiler (güneş ışığı ve benzeri)
  • İklim özellikleri
  • Hastalıklar

Yukarıdaki durumlar, saç dökülmesinin en büyük nedenleri arasında yer almaktadır. Elbette saç dökülmesine neden olan daha pek çok durum söz konusudur. Ancak her birini buraya yazmak uzun bir listeye neden olacaktır.

Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki durumlar nedeniyle saç dökülmesi ile boğuşan kadınlar, tıpkı erkekler gibi farklı saç ekimi tedavilerinden faydalanabilir. Özellikle de tıraşsız saç ekimi yöntemleri, pek çok kadın tarafından tercih edilmektedir. DHI saç ekimi tedavisi, tıraşsız saç ekimi tedavileri arasında en bilinenlerden birisidir. Bunun yanı sıra FUE tekniği de saç ekimi tedavileri arasında yer almaktadır. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde bu iki yöntem, hafif acı ve yüksek başarı oranıyla birlikte gerçekleştirilmektedir.

Kadınlarda saç ekimi tedavisi, tıpkı erkeklerde olduğu gibi benzer aşamalara sahiptir. Kelleşme yaşanan bölge için, saç dökülmesine karşı dirençli bir bölge donör olarak seçilir. Bu sayede saç ekimi kadın hastalar için planlanır. Genel olarak donör bölge, kulak arkasında yer alan ense bölgesinden seçilir. Zira bu bölgedeki saç kökleri, dökülmeye karşı dirençlidir.

Kadınlar İçin Saç Ekimi Tedavileri

Kadın ve erkekler için genel olarak uygulanan saç ekimi tedavi yöntemlerinden birisi, FUE tekniğidir. Bu yöntem, lokal anestezi altında uygulanır ve yukarıda bahsettiğimiz şekilde uygulanmaktadır. Ense bölgesinden toplanan saçlar, kelleşme olan bölgeye yerleştirilir. İşlemde bölgeye nakledilecek greftler, uygun kanallar açılarak ekilir. Aynı zamanda saç ekimi yaparken açının da iyi bir şekilde ayarlanması gerekir. Bu sayede saç ekimi tamamen doğal bir görünüm kazanır.

Kadınlar için uygulanan yöntemlerden bir diğeri ise FUT yöntemidir. FUE tekniğine göre eski ve zahmetli bir yöntem olması nedeniyle, FUT yöntemi pek tavsiye edilmemektedir. Ek olarak FUT yönteminde kalıcı iz kalması söz konusu olabilir. FUE yönteminde ise kalıcı iz kalmamaktadır.

Kadınlarda Alın Daraltma

Saç ekiminin yanında kadın hastalarda alın daratmak için farklı teknikler de uygulanmaktadır. Bunlardan birisi de alın daraltma operasyonudur. Özellikle geniş alına sahip kadınlar, estetik görünümü bozduğu gerekçesiyle saç ekimi yerine cerrahi bir operasyon olan alın daratma operasyonu yöntemine başvurabilir. Bu teknik saç ekiminden farklı olmakla beraber daha fazla kesi gerektirir ve uzman cerrah kontrolünde gerçekleştirilir.

Alın daraltmak için saç ekimi tedavisi de bir çözümdür en önemli konu, saçların dönüş yönünün iyi ayarlanmasıdır. Bu sayede ekilen saçlar, mevcut saçlarla uyum sağlar ve şekil vermek de kolaylaşır.

Kadınlar için uygulanan saç ekimi tedavi yöntemleri, erkekler için de uygulanmaktadır. Özellikle FUE yöntemi; kaş, sakal, bıyık ve saç ekimi tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Nispeten daha az ağrı ve acı veren bir yöntem olan FUE, tek seferde yüksek greft ekimini de mümkün kılmaktadır. Saç dökülmesi tedavileriyle ilgili daha detaylı bilgi almak için Heva Clinic İstanbul’a ulaşabilir ve ücretsiz analiz talep edebilirsiniz.