GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-11-2021 17:20   Güncelleme : 22-11-2021 17:20

Siber Güvenlik ve KOBİ

Günümüzde siber güvenlik hem kurumsal şirketler ve KOBİ’ler, hem de şahıslar için öncelikli sorunlardan biri olarak görülmektedir.

Siber Güvenlik ve KOBİ

Günümüzde siber güvenlik hem kurumsal şirketler ve KOBİ’ler,  hem de  şahıslar için öncelikli sorunlardan biri olarak görülmektedir. Kurumsal yapılar hem bütçe, hem de insan kaynağı olarak  siber tehditlere karşı daha sağlıklı ve başarılı şekilde önlem alabilmektedir. KOBİ’ler ve şahıslar ise maalesef aynı şekilde önlem alamamaktadır. Ponemon Institute tarafından 2019 yılında hazırlanan rapor  dünya genelinde KOBİ’lerin %66’sının siber saldırıya maruz kaldığını, bunlardan %63’ünün veri kaybı ile sonuçlandığını göstermektedir.

Ponemen Institute “Hiçbir kurum siber tehditleri gözardı edecek kadar küçük değildir” der. Özellikle günümüzde birçok işlemin elektronik ortama taşındığı bir zamanda veri kaybıyla sonuçlanan bir siber saldırının kuruma maliyeti çok yüksek olabilir.

Diğer taraftan ise, siber güvenliğin sağlanması kolay bir süreç değildir. Bir küçük işletmenin , kurumsal şirketler seviyesinde bir siber güvenlik altyapısı oluşturmak için onlarca bin dolar harcayarak yazılım, donanım ve insan kaynağı  yatırımı yapmasının gerçekdışı olduğu aşikardır. Peki KOBİ’ler ve siber güvenliğini önemseyen bireyler ne yapmalı?

Aslında durum şu ki minimal harcama ve kendi becerilerimizle alabileceğimiz önlemlerle, siber güvenliğimizi %70-%80 oranlarında sağlamak mümkün. 100% güvenliğin hiç bir zaman mümkün olmadığı, onlarca bin dolar harcanarak güvenliğin %90+ seviyelerine getirilebileceği düşünülürse minimal çaba ve maliyetlerle siber güvenliği %70-%80 oranında sağlayabilme imkanı KOBİ ve bireyler için çok değerli olmalı!

Peki bunu nasıl sağlayabilriz? Siber  hijyen kurallarını uygulayarak!

Deffend.net olarak tam da bu düşünceyle yola çıktık. Amacımız Siber Hijyen kurallarını herkes için ulaşılabilir hale getirmek ve isteyen herkesin siber güvenliğini büyük oranda sağlamasına yardımcı olmak. Bu amaçla oluşturduğumuz siber güvenlik ve klasör şifreleme kılavuzunda  bir çok konuya değindik ve birçok konuyla ilgili kılavuzlar oluşturduk. Tüm bu içeriklerin sizlere Siber tehditlere karşı vereceğiniz mücadelede yardımcı olmasını dileriz.