SAĞLIK
Giriş Tarihi : 24-11-2021 17:07   Güncelleme : 24-11-2021 17:07

Kalp krizi nedir?

Kalp göğüs kafesinin orta çizgisinden biraz sola yatkın olan bir tarafta bulunan ve Hayati önem taşıyan kaslı bir organdır.

Kalp krizi nedir?

Kalp göğüs kafesinin orta çizgisinden biraz sola yatkın olan bir tarafta bulunan ve Hayati önem taşıyan kaslı bir organdır. Kalp 1 gün içerisinde ortalama 100000 kez kasılır. Kalbin neredeyse 8 litre kana dolaşıma pompalama gibi bir özelliği bulunmaktadır. Kalp erkeklerde 340 gram kadınlarda ise 320 grama kadar bir ağırlığa sahip olabilir. Kalbin yapısında oluşan bozulmalar neticesinde kardiyolojik rahatsızlıklar meydana gelir. Öte yandan yine miyokart vasküler hastalıklar kalp dokusunun beslenmesinden sorumlu koroner damarlarla ilgili gelişen sıkıntılar, kalp krizi, kalbin iltihabı durumları ile ilgili hastalıklar bu organda görülen rahatsızlıklar arasında yer alır. Kalp krizi ve inme gibi rahatsızlıklar dünyada en sık tespit edilen rahatsızlıklar arasında yer alır. Yapılan araştırmalar özellikle Dünya sağlık örgütünün verileri 2030 yılı geldiğinde yaklaşık Dünya üzerinde 23 milyondan fazla insanın kalp damar hastalıklarına bağlı olarak yaşamını kaybedeceğini ortaya koymuştur.

Kalp krizi nasıl ortaya çıkar?

Miyokardiyal infarkt olarak da ifade edilen kalp krizi genellikle kalbin oksijen ve besin desteğinden sorumlu olan damarlardaki tıkanıklık veya aşırı daralma sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu daralma ve tıkanıklık neticesinde kalp kasına kan akışı kesilmektedir. Kalbin kan alamadı her saniye içerisinde bu doku kalıcı hasarlar görebilmektedir. Kardiyoloji bilimi genellikle kalp sağlığı ile ilgilenen ve kalp hastalığını da inceleyen önemli bilimler arasındadır. Kalp kasının içerisinde yer alan damarların duvarlarında yağların birikmesi kolesterol gibi maddelerin bulunması mümkündür. Yağlar ve plaklar zaman içerisinde çoğalırsa damarı daraltmaktadır. Daralan damarlarda çatlaklar oluşur ve bu çatlaklar pıhtılar a neden olabilir. İşte kalp krizi bu anlamda kalpteki damarların tıkanması ya da pıhtı oluşumu neticesinde kan akışının gerçekleşmemesi durumunda meydana gelir.

Kalp krizinden nasıl korunulur?

Kalp krizi belirtileri oldukça sinsi bir şekilde gelebilir. O yüzden de bireylerin öncelikli kalp krizinden korunmak için periyodik olarak muayene olmaları gerekir. Süreç içerisinde periyodik muayeneler kalpte oluşan tıkanmalarına ya da sıkıntıların hızlı bir biçimde fark edilmesine olanak sağlamaktadır. Aksi takdirde kalp dokusu zaman içerisinde çeşitli kayıplarla gücünü azaltır ve yetmezlik gibi hastalıklar meydana gelebilir. Yapılan araştırmalar ülkemizde de her yıl 200000 kişinin kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiğini ortaya koymaktadır. Hiç kimse farkında olmasa da bu oran yıl içerisinde trafik kazası nedeniyle yaşamını yitirenlerin yaklaşık 30 katını ifade eder. Bu nedenle rutin kontrollerin gerçekleştirilmesi beslenmenin düzene sokulması kalp sağlığının daha iyiye gitmesi için atılması gereken adımlar arasında yer almaktadır.

Tıkalı damar varsa ne yapmak gerekir?

 Bireylerin tıkalı damarlarla karşılaştığı durumlarda Doktorlar çeşitli çözümler üretmektedir. Bunlardan ilki tıkanan damarın anjiyo yardımı ile açılmasıdır. Bu sayede kalpte herhangi bir kayıp ve hasar meydana gelmeden kalbe kan akışının normal bir şekilde gönderilmesi sağlanmaktadır. Doçent Doktor Okay Abacı ülkemizde en başarılı kardiyologlar arasında yer almaktadır.