GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-12-2021 10:51   Güncelleme : 07-12-2021 10:51

Lazer İle Prostat Tedavisi

Üroloji bölümünde lazer kullanımının başlanması ile birçok başarılı sonuçlar elde ettirecek teknolojik tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Lazer İle Prostat Tedavisi

Üroloji bölümünde lazer kullanımının başlanması ile birçok başarılı sonuçlar elde ettirecek teknolojik tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Prostat tedavisi teknolojinin gelişmelerinden avantaj sağlayarak birçok lazer teknolojisi ile tedavi yöntemleri sunmaktadır. Bunlardan bazılarına örnek verecek olursak;

  • Greenlight Lazer,
  • Fotoselektif Prostat Vaporizasyonu (PVP),
  • Thulium Lazer ile Prostat Rezeksiyonu (TmLRP),
  • Diode Lazer ile Prostat Vaporizasyonu (DiLVP),
  • Holmium Lazer ile Prostat Enükleasyonu (HoLEP)

Olarak sıralayabiliriz. Bahsedilenler yalnızca birkaçı olmakla birlikte her tedavi yöntemi farklılık gösterebilmektedir. HoLEP teknolojisinden bahsedecek olursak, iyi huylu prostat büyümesi durumlarında çoğunlukla başvurulan başarılı tedavi yöntemidir. Bilhassa son on yıl da yaygın olarak tercih edilen yöntem olmakla birlikte tedavi sonuçlarında yüksek oranda olumlu sonuç vermektedir.

HoLEP Teknolojisi ile Prostat Ameliyatı

İlaç tedavisine rağmen belirgin bir iyileşme kaydetmeyen hastalarda;

  • Mesaneye konulan sonda ile idrarını yapabilmesi
  • İdrar yaptıktan sonra bile mesanede idrar kalması
  • Kanama, taş ve geçmeyen enfeksiyonların oluşması

Gibi durumlar saptandığında HoLEP ameliyatı gerekli görülmekte ve uygulaması yapılmaktadır.

Büyük bir hassasiyetle gerçekleştirilen operasyon yöntemi diğer yöntemlere göre oldukça avantaj sağlamaktadır. Lazer teknoloji ile gerçekleştiğinden kanama kaybı az yaşanmaktadır ve dokular alındığı için yeniden büyüme riskini ortadan kaldırmaktadır. Kan sulandırıcı ilaçlar kullanan hastalar bu tedavi yöntemini rahatlıkla tercih edebilir çünkü lazer ile kanamaları kontrolü daha kolay sağlanmaktadır. Hızlı ve sağlıklı bir tedavi süreci içermektedir.

Kaynak: https://www.akifdiri.com/tedaviler/endoskopik-prostat-cerrahisi