GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-12-2021 13:45   Güncelleme : 13-12-2021 13:45

Günümüzün Çalışma Düzeni Freelance

Hatırı sayılır bir zamandır neredeyse herkes tarafından bilinen freelance çalışma iş hayatında yer almak isteyen insanlar için oldukça büyük avantajlar sunmaktadır.

Günümüzün Çalışma Düzeni Freelance

 

 

Hatırı sayılır bir zamandır neredeyse herkes tarafından bilinen freelance çalışma iş hayatında yer almak isteyen insanlar için oldukça büyük avantajlar sunmaktadır. Sözcük anlamı ile freelance herhangi bir ofise ya da iş yerine bağlı olmadan, tamamen işin kendisinin önemli olduğu ve ücretlendirmenin de iş üzerinden yapıldığı serbest bir çalışma düzenidir. İngilizce olarak kullanılmakta olan freelance işler serbest çalışmak ya da özgür bir çalışma düzeni olarak da anlaşılabilmektedir. Her ne kadar ülkemizde yaklaşık beş sene gibi bir zaman zarfında daha sık duyar olsak da gelişmiş ülkelerde freelancer olarak çalışma hayatında yer almak oldukça yaygındır. Günümüzün çalışma düzeni freelance serbest iş anlamına gelirken freelancer nedir? sorusu buna bağlı olarak cevap verilebilir bir sorudur. Freelancer temel olarak serbest çalışma düzeninde iş sahibinin talep ettiği işi, herhangi bir iş yerine, resmi ya da kurumsal düzene bağlı olmadan, becerisini ya da yeteneğini iş bazında pazarlayan ve anlaşma koşullarına göre işi eyleyen ve teslim eden kişidir.

Bionluk.com İle Becerilerinizi Kazanca Dönüştürme Fırsatı

Freelancer olarak çalışan kişiler, beceri ve yetenekleri üzerinden çalışma düzenini kendi istek ve prensipleri doğrultusunda kurabilmektedir. İster ev ortamında, ister kütüphane ya da bir kafede talep edilen ve anlaşılan iş üzerinde çalışmalar gerçekleştirilebilir ve istenilen zamanda teslim edilebilir. Freelance olarak çalışmanın en büyük avantajı kişilerin kendi belirledikleri zaman diliminde, anlaşılan iş üzerinde çalışmanın özgür biçimde gerçekleşebilmesidir. Yani standart olarak ofis çalışma saatlerinde çalışmak yerine gece saatlerinde, hafta sonu ya da öğle tatilinde belirlenen işe çalışıp, üretip anlaşılan zamanda teslim edebilmek mümkündür. Söz konusu çalışma ortamı ve çalışma süreci tamamen freelance olarak çalışan kişinin elindeki özgürlük imkanıdır. Freelance olarak çalışmanın bir diğer avantajı ise çalışma esnasında dikkat dağıtıcı unsurlardan yalıtılmış olunduğu için daha çok işin daha kısa sürede bitirilmesidir. Bu sayede çalışılan projelerin daha kaliteli ve nitelikli bir şekilde üretilmesi mümkündür.

 

Freelance çalışma düzeninin sağladığı diğer avantajlara gelinecek olur ise; ilk olarak ofis ortamının sunduğu otoriter ve kurumsal düzenin dışında emeğini ortaya koyan kişinin daha özgün ve rahat bir ortamda işini yapıyor olmasıdır. Bu sayede kıyafet zorunluluğu olmadan, mesai uygulamasına girmeden ya da mola vakitlerinin özgür şekilde belirlenebileceği şekilde çalışmak, kişiye tam anlamı ile özgürlük sunmaktadır. Motivasyonu ve odaklanmayı artıran bu özgürlük durumu ise kişiyi daha nitelikli işler çıkartmaya sevk edebilmektedir. İkinci önemli avantajı, çalışma saatlerinin ve iş teslim süresinin yine emeği ortaya koyan kişi tarafından belirlenebiliyor olmasıdır. Zaman opsiyonunun freelancer tarafından belirlenmesi, kişinin kendi işini planlaması ve süreci takip edip kontrol etmesi ve nihayete kavuşturması açısından önemlidir. Yani freelancer zamanını kendisi yöneteceği için kendi çalışma performansına göre işi alabilir ya da işin teslim zamanını esnetebilir. Önemli olan bir diğer avantaj ise kişi, yetkinlik ve becerisi doğrultusunda istediği alanda istediği projede çalışabilmektedir. Ofis ve kurumsal işlerde çalışan kişiler kendilerine verilen görev ve projelerde zorunlu olarak çalışmak durumunda iken, freelancer olarak arzu edilen proje ya da iş alınabilmektedir. Bu da iş yaparken keyif almanın ve yaratıcı olmanın en büyük destekleyici unsurlarından birisidir.

 

Freelance çalışma düzeni, kişilerin yapmak istedikleri iş doğrultusunda kendi belirledikleri zaman içerisinde işin üretilmesi prensibine dayanmaktadır. Yukarıda açıklanan avantajlara ek olarak kendi ücretini belirleyebilme opsiyonunun olması da belki de en önemli avantajlar arasında yer almaktadır. Bu sayede bir mekana bağlı olmadan serbest bir zamanda serbestçe iş faaliyeti göstermek freelance çalışma ile mümkündür.