GÜNDEM
Giriş Tarihi : 30-12-2021 10:40   Güncelleme : 30-12-2021 10:40

Haziran Böceği

Boyları 40 mm’ye kadar ulaşan dişi haziran böceklerinin, antenleri küçük ve ucu topuzludur. Erkekler dişilere göre daha küçüktür.

Haziran Böceği

 

Boyları 40 mm’ye kadar ulaşan dişi haziran böceklerinin, antenleri küçük ve ucu topuzludur. Erkekler dişilere göre daha küçüktür. Haziran böceği tarım alanında zararlı bir tür olarak kabul edilir. Ergin haziran böcekleri haziran ayının ikinci yarısı gün battıktan sonra ortaya çıkar. Çiftleşerek toprağa geri döner. Yumurtalarını toprağa bırakan haziran böceği, temmuz sonlarına doğru açılır. İlk beslenmesini ise toprak humusu ile sağlar. Ağustos ve eylül ayında larva olurlar. Bitki kökleri ile beslenmeye başlarlar. Özellikle asmaya büyük zarar verirler.

 

Haziran Böceği İle Mücadele

Ege Bölgesi’nde doğal düşmanları bulunmaktadır. Bunlar karıncalar ve bazı kuşlardır. Ancak bu doğal düşmanlar yeteri kadar yok edici özelliğe sahip değildir. Bu zararlı, otlu yerleri tercih etmektedir. Bu sebeple bulaşık otlar temizlenmeli ve yaz aylarında toprak işlenmelidir. İşlenen toprak güneş ışınlarına maruz bırakılmalıdır. Yaz aylarında otlu alanlarda yazın toprak işlenmesi yapılmalıdır. Böylece yüzeye çıkacak larvaları kuşlar yiyebilecektir. Kimyasal ilaçlama yapılması koruyucu bir yöntem olacaktır. İhtiyaç duyulduğunda ilaçlama yapılmalıdır. Haziran böceği ile mücadele için https://www.hortiturkey.com/zirai-mucadele/haziranbocekleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.