GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-01-2022 08:46   Güncelleme : 08-01-2022 08:46

Üst Arama Dedektörlerinin Önemi

Alışveriş merkezleri, adliye, belediye binaları ve emniyet birimleri gibi her gün çok sayıda kişinin giriş yaptığı yerlerin güvenliğinin sağlanmasında güvenlik görevlileri tek başlarına yeterli gelmezler.

Üst Arama Dedektörlerinin Önemi

 

Alışveriş merkezleri, adliye, belediye binaları ve emniyet birimleri gibi her gün çok sayıda kişinin giriş yaptığı yerlerin güvenliğinin sağlanmasında güvenlik görevlileri tek başlarına yeterli gelmezler. Şöyle ki binaya giriş yapmak isteyen kişilerin üzerlerinde tehlikeli bir maddenin olup olmadığı anlaşılamaz. Ancak kişilerin elle aranması durumunda tehlikeli aletler tespit edilir ancak kişilerin üstünü elle aramak her zaman mümkün olmayabilir, mümkün olsa bile çok fazla zaman kaybına yol açar. Bu durumlarda binaya tehlikeli madde sokmaya çalışan kişilerin tespit edilmesi için üst arama dedektörleri kullanılır. En önemli güvenlik ürünlerinden olan üst arama dedektörlerinin iki farklı çeşidi bulunuyor. Bunlardan bir tanesi boy dedektörü diğeri ise el dedektörüdür. İki dedektör de aynı amaçla kullanılır. Kullanılacak olan yerin durumuna ve yoğunluğuna göre iki dedektörden birisi tercih edilebilir.

 

Üst Arama Dedektörlerinin Özellikleri

 

Tüm üst arama dedektör ürünleri aynı mantık ile çalışır. Genellikle kişilerin tamamı yerine kısmı şekilde yapılacak olan aramalarda el dedektörleri daha yaygın olarak kullanılır. Çanta aramaları ve hızlı bir şekilde yapılması gereken aramalar el dedektörleri ile yapabilir. Boy dedektörleri daha ayrıntılı bir şekilde arama yapılması gereken durumlarda kullanılır ve istenildiği takdirde kaç kişinin giriş yaptığı ya da kaç kişide metal içeren maddeler bulunduğu tespit edilebilir. Tüm bu işlemler cihazın üzerindeki sayaçlar sayesinde gerçekleşir. Üst arama dedektörü fiyatı Perkotek sayfasında ulaşabilirsiniz. Kapı şeklindeki boy dedektörlerinin fiyatları el dedektörlerine göre çok daha maliyetlidir. Daha geniş kapsamlı arama yaptıkları için fiyatları da daha yüksektir. El dedektörleri ise daha uygun fiyatlıdırlar, şarjlı pil kullanılarak çalışabildiği gibi adaptörle de çalışabilirler. Tüm ürünlerin hassasiyet ayarlamaları da kolay bir şekilde yapılır.

 

Her gün yüzlerce hatta binlerce insanın giriş ve çıkış yaptığı mekanlar bulunmaktadır. İş yerlerinde, büyük şirketlerde, eğlence merkezlerinde, avm ve ürün satışı yapan mağaza gibi mekanlarda adeta insan trafiği günün her saati yaşanır.

 

Bu gibi büyük mekanlar, büyük çapta bir güvenlik sistemi gerektirir. Sadece insanlarla yapılacak bir denetim ve kontrol uygulaması yetersiz kalacağı için tek başına düşünülemez. Giriş alanlarında kurulabilen kapı dedektörleri, kısmi anlamda ilk güvenlik duvarını oluşturmaktadır. İnsanlar geçişlerini, bu dedektör aracılığı ile gerçekleştirdiğinde arama işlemi yapılmış olur. Günümüzde artık tüm mekanlarda kapı dedektörü kullanılmaktadır. Cihaz çok sistemli bir çalışma amacıyla üretilmiştir. Kişilerin geçişi esnasında üstündeki metallerin hepsini algılar. Var olan bütün metal malzemeleri tespit edebilecek kadar hassas üretilmiştir. Metallerin yaydığı farklı tüm frekansları tanır ve risk taşımakta olanları ayırt edebilir. Yani toka, kemer, aksesuar gibi malzemelerin metal detaylarını da algılar ancak uyarı vermez. Silah, bıçak veya herhangi bir yaralama unsuru taşıyan, büyük risk oluşturan ve suç aleti olarak sayılan malzemelerde uyarı verir. Uyarılar sesli ve ışıklı şekilde 2 türde gerçekleşir.

 

Kapı dedektörleri sayesinde, maalesef ki suçlu bir eylemde bulunma eğiliminde olan insanlar yerinde ve zamanında tespit edilmiş olur. Tek başına yeterli olmayacak bir uygulama olsa da, çalışacak güvenlik anında müdahale edeceği için tamamlayıcı bir görevi olduğunu söyleyebiliriz. Farklı malzemeler kullanarak, farklı tasarımlar da elde edilebilir. Ölçüler siparişe özel olarak da Perkotek alabilirsiniz. Bu tür alternatiflerinin yanında uygun kapı dedektörü fiyatı da piyasada yer almaktadır. Özellikle giriş güvenliklerinin kurtarıcısı sayılır. Günümüz teknolojisinin büyük buluşlarından sayılan bu cihazlar olmadan güvenli bir giriş artık düşünülemez. Her mekanın temel ihtiyacı olarak görülmektedir.

 

Artan talep ile birlikte maliyetler de bir hayli düşmüş durumda

 

Geçmiş yıllar içerisinde yalnızca belli başlı noktalarda kullanılsa da günümüzde akla gelebilecek her kapalı alanda olmazsa olmazlar arasında bulunan dedektörler, bu yoğun talep sayesinde fiyatlar bazında da yoğun bir gerilemeye uğramışlardır. Farklı hassasiyetlere ve özelliklere sahip cihazlar ile birlikte de kişi ve kurumlar yalnızca ihtiyaç duyulan ölçüde dedektörlere ulaşarak ekstra maliyetleri de ortadan kaldırabilmektedirler. Pek çok üründe Perkotek sizlere büyük avantaj sağlamaktadır ekonomik üst arama dedektörü fiyatı ile bütçeyi sarsmadan maksimum güvenlik hizmetini sunmaya başlamak da mümkün olabilmektedir. Dedektörler sabit ya da mobil olmaları fark etmeksizin gelecekte de popülerliklerini koruyacak öğeler arasında gösterilmekteler.